Zastanawialiście się, czemu w niektórych regionach świata ludność żyje znacznie dłużej? Bardzo ciekawe zjawisko ma miejsce w Okinawie, gdzie średnia wieku wynosi aż 81,3 lat! Co najciekawsze, wśród tamtejszej ludności trudno znaleźć osoby otyłe, według licznych badań w tamtych regionach występuje aż o 80 procent mniejsza zachorowalność na choroby sercowe. Szczegółową dietę oraz cały tryb żywieniowy tamtejszej ludności przedstawię w kolejnym artykule. Dziś chciałbym zaprezentować napój, który w Okinawie jest spożywany codziennie. Mowa oczywiście o „Złotym Mleku”, czyli napoju na bazie mleka oraz kurkumy. Kto wie, może to dzięki takiej profilaktyce tamtejsza ludność żyje tak długo?

Zalety złotego mleka

Na temat samej kurkumy naukowcy wykazali ponad 300 różnych korzyści zdrowotnych. Badania nad tym produktem zostały przeprowadzone przez najbardziej prestiżowy uniwersytet na świecie, czyli Uniwersytet Johna Hopkinsa. Ich badania wykazały liczne właściwości przeciwcukrzycowe, antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki). Ponadto kurkuma połączona z mlekiem roślinnym wspiera układ odpornościowy, przyspiesza regenerację kości, pomaga złagodzić kaszel oraz oczyszcza krew z toksyn.

Jak wykonać złote mleko?

Złote mleko możesz wykonać za pomocą składników, które posiadasz w zasięgu ręki. Wykonanie tego napoju nie zajmie nam wiele czasu, potrzebujemy zaledwie trzech składników:
– 1/4 szklanki kurkumy;
– mleko roślinne (najlepiej kokosowe bądź ryżowe);
– połowa szklanki wody.

Mleko kokosowe: Pozyskiwane jest poprzez wyciskanie dojrzałego miąższu kokosów. Posiada bardzo delikatny smak oraz intensywny aromat. Dużą zaletą tego produktu jest posiadanie łatwo przyswajalnych kwasów tłuszczowych. Posiada kwas laurynowy, który występuje w mleku matki. Produkt ten pozytywnie wpływa na rozwój układu kostnego oraz nerwowego. Warto zaopatrzyć się w produkt, który będzie pochodził z ekologicznej uprawy, a także nie będzie dodatkowo słodzony cukrem. Warto sprawdzać skład, ponieważ najlepszy produkt to taki, który będzie zawierał mleko kokosowe oraz wodę. W sprzedaży można spotkać wiele dosładzanych oraz aromatyzowanych produktów, których należy unikać.

Mleko ryżowe: Produkt ten posiada wiele zalet. Przede wszystkim nie zawiera glutenu, laktozy oraz cholesterolu.

Ekologiczna kurkumaNajlepszym i godnym polecenia rozwiązaniem będzie skorzystanie z produktu, który posiada wszystkie niezbędne certyfikaty potwierdzające ekologiczną uprawę. 

Wykonanie złotego mleka:
Na samym początku musimy przygotować pastę na bazie kurkumy. Następnie tę pastę będziemy dodawać do mleka roślinnego. Najpierw wodę wraz z kurkumą podgrzewamy, tak aby nie dopuścić do wrzenia (od czasu do czasu mieszamy), wykonujemy tę czynność, aż nasza masa będzie posiadać formę pasty. Kolejny krok to dodanie 1 łyżeczki pasty do szklanki lekko podgrzanego mleka, gotowe!