Zasady wojownika Shaolin

W klasztorze każdy mnich musi przejść przez dziesięć odrębnych stadiów treningowych, z których każdy kładzie nacisk na inne aspekty Wu Shu:

1. Zręczność. Ciało mnicha musi być sprawne, szybkie i gibkie. Jeśli robisz krok, Twoja ręka musi o tym wiedzieć i być także przygotowana na ruch.

2. Koordynacja. Całe Twoje ciało to jedność. Wszystkie ruchy różnych części ciała powinny być zsynchronizowane. Jeśli zamierzasz uderzyć, nie możesz o tym myśleć. Ruch powinien wyjść z Ciebie poza Twoją świadomością.

3. Jedność. Wojownik Szaolin powinien znać naturę wszystkich żywiołów i korzystać z nich, gdy jest taka potrzeba. Wojownik jest jednością ze światem i powinien współgrać z otoczeniem.

4. Zwinność. Powinieneś być gotowy na nagłe pojawienie się i zniknięcie przeciwnika. Musisz poruszać się szybko, by właściwie zareagować.

5. Właściwy chód. Musisz miękko poruszać się na nogach. Lepiej zrobić 5 kroków więcej, niż pomylić się o kilka centymetrów.

6. Odległość. Musisz widzieć swoją pięść już u celu. Każdy zadany cios musi roztrzaskać przeciwnika na kawałki. Musisz poruszać się na tyle szybko i zachowywać odpowiednią aktywność, by przeciwnik nie mógł śledzić Twoich ruchów.

7. Spójność. Ruchy rąk i nóg zależą od siebie.

8. Obrona. Zawsze ochraniaj siebie.

9. Jedność zmysłów. Oczy, uszy i serce to system naczyń połączonych, które muszą współgrać.

10. Moc. Zanim wygenerujesz moc zewnętrzną, wygeneruj wewnętrzną.

UDANY ZAWODOWY DEBIUT TOMASZA NIEDŹWIECKIEGO

Brązowy medalista mistrzostw Europy, multimedalista mistrzostw Polski Tomasz Niedźwiecki (1-0) udanie zadebiutował w boksie zawodowym na gali Suzuki Boxing Night 17 w Łomży, pokonując w walce wieczoru Krzysztofa Stawiarskiego (2-4, 2 KO).

Czytaj więcej »