NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Wibrująca pięść

Wibrująca pięść DIM MAK – rzekoma technika w sztukach walki polegająca na uśmierceniu przeciwnika przy pomocy pojedynczego dotknięcia, którego siła jest znacznie mniejsza niż fizycznie potrzebna do spowodowania zgonu. Nie ma naukowych dowodów na istnienie techniki Dim MakKoncepcja Dim Mak wywodzi się ze starożytnej chińskiej akupunktury. Opowieści i legendy o Dim Mak można znaleźć w literaturze chińskiej. Była ona opisywana jako sekretna technika atakowania meridianów, czyli kanałów, w których, według medycyny chińskiej, płynie energia qi. Według tych opowieści ofiara Dim Mak często umierała po dłuższym czasie, nawet po kilku latach od otrzymania ciosu.

Termin dotyk śmierci został spopularyzowany w latach 60. XX wieku przez Counta Dantego, ekscentrycznego amerykańskiego karatekę.

Po śmierci Bruce’a Lee pojawiły się spekulacje jakoby miał on być zabity właśnie przy użyciu techniki Dim Mak. Z powodu braku wiarygodnych naukowych i historycznych dowodów, historie o dotyku śmierci są uznawane za wschodnią legendę ,która żyje swoim życiem tajemniczości.