Wada wzroku a sporty walki 

Czy z wadą wzroku -3,0 do -3,5 można trenować sporty walki? Jeśli masz wadę wzroku, przed pierwszym treningiem powinien przebadać Cię okulista. Wykona różne testy, oceni ostrość wzroku, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, zbada dokładnie dno oka i obejrzy siatkówkę obwodową. Jeśli znajdzie tam zmiany zwyrodnieniowe mogące prowadzić do odwarstwienia siatkówki, skieruje Cię na leczenie laserowe.

Jednak nawet po zabezpieczeniu zmian laserem ryzyko odwarstwienia przy uderzeniu w głowę jest spore i powinieneś unikać sportów kontaktowych. Szczególnie niebezpieczny jest boks, ale groźne może być nawet mocne uderzenie piłką. Jeżeli uparłeś się na sztuki walki, pamiętaj, że do najbezpieczniejszych należy dżudo.Jeśli siatkówka jest zbudowana prawidłowo, to ryzyko odwarstwienia jest takie samo, jak u osoby bez wa-dy wzroku.

Pamiętaj jednak, że trenując sporty walki ryzykujesz, ponieważ mocne uderzenie może uszkodzić nawet zdrowe oko.W takiej sytuacji przynajmniej raz w roku powinienieś wykonywać badania kontrolne, a przy dużym natężeniu urazów nawet częściej. Znaczenie może mieć też obciążenie genetyczne. Jeśli w rodzinie występowały przypadki odwarstwienia siatkówki, zalecam ostrożność, nawet gdy badanie okulistyczne nie wykaże zmian w budowie siatkówki.

ZAKWASY PO TRENINGU !

Zakwasami nazywamy ból, z którym borykamy się dzień po odbyciu treningu o wysokim stopniu intensywności. Mięśnie są sztywne i wrażliwe na dotyk. Zakwasy są następstwem niewielkich uszkodzeń

Czytaj więcej »