NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

W wieku 79 lat zmarł legendarny japoński zapaśnik Antonio Inoki

 Był sportowcem, potem politykiem. Założył też własną firmę i to właśnie jej pracownicy potwierdzili, że Antonio Inoki zmarł w sobotę mając 79 lat.W swojej ojczyźnie – Japonii – nazywano go ekstrawaganckim. Powodów było kilka.Był pionierem mieszanych sztuk walki. Zyskał sławę w 1976 roku, gdy zmierzył się z mistrzem świata wagi ciężkiej Muhammadem Alim w szalonym pojedynku zapaśnika kontra bokser w Tokio.

To jednak nie wszystko. „Zacieśniał bliskie więzi z Koreą Północną, występował w amerykańskich walkach wrestlingowych” – pisze o nim „The Japan Times”. „Przed wojną w Zatoce Perskiej w 1990 roku udał się do Iraku, aby uwolnić japońskich zakładników.””Antonio Inoki, założyciel New Japan Pro-Wrestling i były zawodowy wrestler, zmarł w Tokio” – podano w specjalnym oświadczeniu. „Jego osiągnięcia, zarówno w profesjonalnym wrestlingu, jak i w globalnej społeczności, nie mają sobie równych i nigdy nie zostaną zapomniane” – dodano.Słowa smutku płynęły niemal z każdego zakątka świata. „Pewna era dobiegła końca” – napisał w mediach społecznościowych inny zapaśnik Atsushi Onita, który po zakończeniu kariery również został politykiem.Amerykańska legenda wrestlingu „Triple H” napisała na Twitterze, że Inoki był „jedną z najważniejszych postaci w historii naszego biznesu i człowiekiem, który ucieleśniał termin duch walki.

,,Dziedzictwo WWE Hall of Famer Antonio Inoki będzie trwało wiecznie” – dodał dyrektor World Wrestling Entertainment (WWE).”Jedna z kluczowych postaci w historii japońskich zapasów, Antonio Inoki był jednym z najbardziej szanowanych ludzi w branży sportowo-rozrywkowej i prawdziwą legendą w swojej ojczyźnie” – dodano.