NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Vanderlei Silva-pogromca Japończyków

Wanderlei Silva – to brazylijska legenda i zawodnik mieszanych sztuk walki, w latach 2001–2007 mistrz PRIDE Fighting Championships w wadze średniej. W wieku 13 lat rozpoczął treningi muay thai w akademii Chute Box a swoją pierwszą profesjonalną walkę (na zasadach vale tudo) stoczył w listopadzie 1996 roku. W latach 1997-1999 Silva walczył dla brazylijskiej organizacji International Vale Tudo Championships (IVC), wygrywając 5 z 6 walk (wszystkie przed czasem). W kwietniu 1999 roku został mistrzem IVC w wadze półciężkiej. W październiku 1998 roku zadebiutował w UFC podczas pierwszej gali tej organizacji rozgrywanej w Brazylii (UFC: Ultimate Brazil). Starł się na niej z innym młodym zawodnikiem Vitorem Belfortem. Silva przegrał przez TKO w 44. sekundzie walki. We wrześniu 1999 roku zadebiutował na ringu japońskiej organizacji PRIDE FC. Pomiędzy 1999 a 2004 rokiem wygrał w PRIDE 18 kolejnych walk Ze względu na agresywny styl walki i efektowne nokauty otrzymał pseudonim „The Axe Murderer”.

W latach 2001–2004 zdominował rywalizację w swojej kategorii wagowej, pokonując m.in. Hidehiko Yoshidę, po raz trzeci Sakurabę oraz Quintona Jacksona w finale turnieju PRIDE Middleweight Grand Prix 2003.

W marcu 2007 roku Silva zmierzył się w Las Vegas z mistrzem Pride w wadze półśredniej, Danem Hendersonem. Stawką walki był pas Silvy w wadze średniej. W trzeciej rundzie Henderson znokautował Brazylijczyka lewym sierpowym, odbierając mu pas, który dzierżył on przez ponad 5 lat. 

Latem 2007 roku podpisał kontrakt z UFC, dzięki czemu mogło dojść do długo oczekiwanej walki Silvy z byłym mistrzem wagi półciężkiej UFC Chuckiem Liddellem. Brazylijczyk przegrał, po trzech zaciętych rundach przez jednogłośną decyzję sędziów. Następnie Silva walczył na UFC 84, gdy 24 maja pokonał Keitha Jardine’a przez nokaut w 36. sekundzie pierwszej rundy. Na UFC 92 doszło do trzeciej walki z Quintonem Jacksonem. Amerykanin zrewanżował się Brazylijczykowi za dwie poprzednie porażki, nokautując go w pierwszej rundzie. W czerwcu 2009 roku w Kolonii (UFC 99) Silva przegrał przez decyzję z Richem Franklinem. Po tej walce przeszedł do wagi średniej (84 kg). W lutym 2010 roku na UFC 110 zwyciężył z Michaelem Bispingiem przez jednogłośną decyzję, ale w lipcu 2011 roku na UFC 132, powracając po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją kolana, został znokautowany w pierwszej rundzie przez Chrisa Lebena. Po porażce z rąk Lebena, wygrał przez TKO z byłym mistrzem Strikeforce w wadze średniej Cungiem Le na gali UFC 139 która odbyła się 19 listopada 2011 roku. 23 czerwca 2012 na UFC 147 roku miał stoczyć rewanżową walkę z Vitorem Belfortem, który wraz z Silvą był trenerem jednej z drużyn w reality show „The Ultimate Fighter”. Z powodu złamania kości śródręcza Belfort wycofał się z udziału w gali. Zastąpił go Rich Franklin z którym ostatecznie przegrał na punkty po 5. rundach.

3 marca 2013 roku powrócił do Japonii po prawie 7 latach od swojego ostatniego pojedynku. Na gali UFC on Fuel TV 8 która odbywała się w Saitamie znokautował byłego mistrza WEC Briana Stanna w 2. rundzie po niebywale dynamicznym pojedynku głównie w 1. rundzie w której po prawie każdej wymianie ciosów jeden z zawodników chwiał się na nogach.

W październiku 2013 został głównym trenerem w reality show The Ultimate Fighter: Brazil 3 razem z Chaelem Sonnenem. W czasie trwania programu, w czerwcu Silva uległ kontuzji dłoni która wykluczyła go z walki z Sonnenem. Został on zastąpiony przez rodaka Vitora Belforta. W czerwcu 2014 komisja sportowa w Nevadzie (Nevada State Athletic Commission, NSAC) poinformowała o złamaniu polityki antydopingowej przez Silvę. Brazylijczyk podczas przesłuchania przed komisją przyznał się do stosowania dopingu przed niedoszłym pojedynkiem z Sonnenem. 23 września 2014 oficjalnie został ukarany przez NSAC bezterminowym zakazem toczenia pojedynków oraz grzywną w wysokości 70 tysięcy USD. Później kara została zredukowana do trzyletniego zawieszenia. W styczniu 2016 został zwolniony z kontraktu UFC

W październiku 2013 został głównym trenerem w reality show The Ultimate Fighter: Brazil 3 razem z Chaelem Sonnenem.