NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Ukraińcy zbojkotują zawody z udziałem Rosjan

Rosyjscy sportowcy nie zostali wykluczeni z zawodów w Ułan Bator. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z tego powodu do Mongolii nie uda się drużyna z Ukrainy. Szef IJF wystosował do nich list.
Judo jest jedną z dyscyplin, w której Rosjanie nie zostali wykluczeni ze startów. Międzynarodowa Federacja podjęła decyzję, że sportowcy z Rosji będą mogli wziąć udział w zbliżającym się Wielkim Szlemie w Ułan Bator (Mongolia). Nakazano im jedynie start pod neutralną flagą.
 
Mocno całą sytuację skomentował Heorhij Zantaraja. „Jeśli Rosjanie zostaną dopuszczeni do zawodów, to oficjalnie rezygnuję ze wszystkich moich tytułów w tym z tytułu mistrza świata” – pisał na Facebooku.
 
W podobnym tonie wypowiadała się cała ukraińska federacja, która zapowiedziała, że nie poleci do Ułan Bator, jeżeli pojawią się tam Rosjanie. Szef IJF wystosował do nich list.
„Z pewnością jesteśmy przeciwko wojnie, ale także przeciwko nienawiści. Młodzi ludzie, a zwłaszcza sportowcy, muszą być wzorami do naśladowania” – pisał Marius L. Vizer.

„W judo nie będziemy zachęcać do podziału i nienawiści. Musimy żyć razem, teraz i w przyszłości. Żadna negatywna siła nie powinna dzielić rodziny takiej jak rodzina judo, a ponadto uważam, że musimy być przykładem dla innych” – dodał.

Vizer podkreślił, że jest rozczarowany faktem, że w trwającym konflikcie mówi się o zwycięstwie jednej lub drugiej strony, a nie o pokoju.

„Nie możemy karać osób, które nie są odpowiedzialne za czyny innych. Oznaczałoby to dyskryminację, a w naszym sporcie nie ma miejsca na politykę i dyskryminację” – zakończył.

Zawody Ulaanbaatar Grand Slam odbędą się w dniach 24-26 czerwca. Wezmą w nich udział sportowcy z 30 państw.