NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Turniej Masters w judo: Polki poznały rywalki

Pięć polskich judoczek poznało rywalki w prestiżowym turnieju Masters w Jerozolimie (20-22 grudnia). Najbardziej utytułowana z biało-czerwonych Beata Pacut-Kłoczko w wadze 78 kg otrzymała wolny los.

Turniej IJF Masters to zawody zaliczane do kwalifikacji olimpijskich – wysoko punktowane i dobrze premiowane. Za zwycięstwo otrzymuje się 1800 punktów i 6000 dolarów, w tym 4800 dla zawodnika i 1200 trenera. Już za samo przystąpienie do zawodów otrzymuje się 200 pkt.

Prawo występu w Izraelu mają zawodniczki i zawodnicy z miejsc 1-36 w światowym rankingu, czyli łącznie 504 osoby w 14 kategoriach wagowych kobiecych i męskich. Liczba startujących z różnych względów została zredukowana. Jako pierwsze z Polek we wtorek zaprezentują się w kat. 52 kg Aleksandra Kaleta (16. na światowej liście) i w wadze 57 kg Julia Kowalczyk (18.) Pierwsza z nich zmierzy się z utalentowaną Chloe Devictor (31.). 20-letnia Francuzka to ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorów. Na zwyciężczynię tej pary czeka Gefen Primo (8.) z Izraela, która w pierwszej rundzie otrzymała wolny los.

Z kolei Kowalczyk (18.) stoczy bój z młodzieżową mistrzynią Europy sprzed dwóch lat, Holenderką Pleuni Cornelisse (35.). Na lepszą z nich czeka już Nora Gjakova z Kosowa. W środę zaprezentują się kolejne dwie Polki. W kat. 63 kg Angelika Szymańska (13.) spotka się z Inbal Shemesh (17.). Reprezentantka gospodarzy to trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy do 18, 21 i 23 lat. W tym roku dwukrotnie triumfowała w turniejach Wielkiego Szlema w Tbilisi i Baku. W pierwszym z nich w finale pokonała Brazylijkę Ketlyn Quadrosę, która czeka już na rywalkę w drugiej rundzie IJF Masters. W wadze 70 kg Katarzyna Sobierajska (31.) zmierzy się z Kim Polling (29.) 31-letnia Holenderka to mistrzyni świata i dwukrotna złota medalistka Europy. Te sukcesy odnosiła jednak odpowiednio dziewięć i osiem lat temu. Triumfatorka tego pojedynku w nagrodę będzie walczyć z Turczynką Fidan Ogel lub Wenezuelką Elvismar Rodriguez.

W czwartek wystąpi najbardziej utytułowana obecnie polska judoczka. Pacut-Kłoczko (78 kg) po raz piąty wystartuje w turnieju IJF Masters. Zawodniczka GKS Czarni Bytom jest mistrzynią Europy z 2021 roku i brązową medalistką tegorocznych mistrzostw świata. W zawodach IJF Masters poprzednio wystąpiła w rosyjskim Sankt Petersburgu (2017), chińskich miastach Kanton (2018) i Qingdao (2019) oraz w katarskiej Dausze (2021). Pacut-Kłoczko (7.) w pierwszej rundzie będzie pauzowała. Jej rywalkę wyłoni rywalizacja pomiędzy Holenderką Karen Stevenson (19.) i Kazaszką Aruną Jangeldiną (35.). Z polskich judoków prawo startu miał jedynie Piotr Kuczera. Wicemistrz Europy (100 kg) jest kontuzjowany i na tatami powróci najwcześniej w lutym.