Trening w górach

utworzone przez | Lis 9, 2020 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Trening lub przebywanie w warunkach o obniżonej zawartości tlenu pozwala znacznie poprawić wydolność organizmu. Zmniejszenie dostępności tlenu dla organizmu występuje naturalnie w warunkach górskich, gdzie wraz z wysokością – poprzez stopniowe rozrzedzenie atmosfery – zmniejsza się dotlenienie tkanek.
Jest kilka metod treningu i oddziaływania hipoksji na organizm, aby skutecznie poprawić wydolność. Zarówno samo przebywanie w warunkach o zmniejszonej dostępności tlenu, jak i trening w tych warunkach dają wyraźną i odczuwalną poprawę formy sportowej.
Obecnie jednym z najpopularniejszych schematów jest LHTL (live-high, train-low), czyli mieszkaj wysoko i trenuj nisko. W warunkach naturalnych należałoby mieszkać na wysokości ok. 3000 metrów, a trenować na poziomie morza. Oczywiście takich miejsc na świecie, gdzie z łatwością można codziennie zjeżdżać na trening w doliny jest niewiele. Drugim możliwym schematem jest THLL (train-high, live low). Oznacza to, że trenujemy na wysokości w warunkach hipoksji, a mieszkamy i śpimy w warunkach normalnych. Na takim modelu szczególnie zyskają
przedstawiciele sportów walki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zaprojektował godweb.pl

Share This