Były zawodnik UFC a obecnie trener James Krause, został oskarżony o stawianie pieniędzy u bukmacherów przeciwko zawodnikom, których przygotowywał do pojedynków w oktagonie. Dyrektor do spraw biznesowych UFC, Hunter Campbell, wysłał wczoraj oświadczenie w którym poinformował wszystkich zawodników o natychmiastowym zakazie współpracy z trenerem Krausem.5 listopada na gali UFC Vegas 64 doszło do walki w wadze piórkowej pomiędzy Shayilanem Nuerdanbiekem i Darrickiem Minnerem, którego trenerem jest James Krause. Minner według bukmacherów nie był faworytem pojedynku ale to co zwróciło uwagę firm bukmacherskich, to duża ilość pieniędzy, która tuż przed rozpoczęciem gali została postawiona na zwycięstwo Nuerdanbieke przez nokaut.

Zaraz po rozpoczęciu walki, Minner próbował kopnąć przeciwnika i natychmiast po zadanym ciosie, z grymasem bólu na twarzy, zaczął się wycofywać pod siatkę. Nuerdanbieke widząc to, trafił Minnera latającym kolanem i dobił przeciwnika w parterze zwyciężając przez TKO.

https://twitter.com/deeblackmma2/status/1589047563126444032?t=WVmMPourUmULsCeaUdXN-g&s=19

Od tego czasu w sprawie pojedynku toczy się śledztwo, a licencja trenerska Jamesa Krause została zawieszona przez Komisję Sportową Stanu Nevada. Również z powodu tej walki, dwie kanadyjskie prowincje, Ontario i Alberta zakazały obstawiania wydarzeń UFC do czasu zakończenia dochodzenia.W odpowiedzi organizacja UFC wydała oświadczenie w którym możemy przeczytać, że każdy zawodnik, który trenuje w klubie Glory MMA lub współpracuje z trenerem Krause nie będzie mógł brać udziału wydarzeniach UFC. Dodatkowo z organizacji został zwolniony Darrick Minner, który brał udział w podejrzanej walce:„18 listopada, Nevada State Athletic Commission poinformowała UFC i trenera Minnera, Jamesa Krause, że licencja Krause’a została zawieszona i pozostanie zawieszona do czasu zakończenia dochodzenia. UFC poinformowała Krause’a i menadżerów współpracujących z jego zawodnikami, że z dniem dzisiejszym zawodnicy, którzy zdecydują się na dalszą współpracę z trenerem Krause lub będą trenować w jego klubie, nie będą mogli brać udziału w galach UFC do czasu zakończenia dochodzenia. Ponadto, UFC zwolniła z kontraktu Darricka Minnera.”

„Wraz z bezpieczeństwem i zdrowiem zawodników, organizacja UFC wierzy, że nie ma ważniejszego elementu w profesjonalnych walkach niż uczciwość tego sportu. Tygodnie przed walką Minnera, UFC wysłała powiadomienie do wszystkich zawodników i członków ich zespołów, że oni i inne zdefiniowane wcześniej „wtajemniczone osoby” mają zakaz obstawiania wydarzeń UFC. Było to rozszerzenie istniejącego wcześniej Kodeksu Postępowania Zawodników UFC, jak również uznanie różnych stanowych, federalnych i międzynarodowych praw i regulacji wyraźnie zakazujących sytuacji zagrażających integralności sportu, w tym, ale nie tylko, zakładów wewnętrznych opartych na niepublicznych informacjach, ustawianiu walk i innych tego typu wykroczeń. UFC będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne i odpowiednie kroki w celu zapewnienia zgodności i egzekwowania swoich zasad oraz zasad obowiązujących w jurysdykcjach, w których działa.”Obecnie James Krause trenuje między innymi tymczasowego mistrza kategorii muszej UFC, Brandona Moreno, Jeffa Moline, Tima Elliotta oraz Juliana Marqueza. Krause na ten moment nie skomentował jeszcze decyzji organizacji UFC, która praktycznie wyklucza go ze sportu do czasu zakończenia dochodzenia komisji sportowej.Krause (28-8 MMA) występował w oktagonie UFC od czerwca 2013 roku. Od tamtej pory jego bilans walk wyniósł 9-4. W przeszłości mierzył się z m.in. Bobbym Greenem, Jorge Masvidalem, Warlleyem Alvesem czy Sergio Moraesem. 22 z 28 wygranych w karierze zdobywał przez skończenia przed czasem. 36-latek poza UFC bił się także w klatkach m.in. WEC, Titan FC czy Bellator.