Jeśli macie ochotę zacząć rozciągać się do szpagatu. Na początek należy zastanowić się, w jakim celu chcemy wykonywać szpagat? Sztuki walki wymagają dużej elastyczności, jednak bezpieczniej wykonywać streching dynamiczny przed właściwym treningiem technicznym – bierne rozciąganie może niepotrzebnie osłabić „czucie” stawu i tym samym zmniejszyć ochronną barierę, jaką jest napięcie mięśni w sytuacji obciążającej staw. Szpagat z pewnością ułatwi wykonywanie wysokich kopnięć ale nie jest nieodzowny.Jest wielu zawodników z zabójczymi technikami kopanymi ,którzy nie potrafią zrobić szpagatu!
Szpagat jest możliwy do wykonania, gdy każda z grup mięśniowych – przedniej i tylnej strony uda, przywodziciele i odwodziciele oraz mięśnie odpowiadające za pozycję kręgosłupa i miednicy znajdują się w „równowadze”. Sytuacja balansu pozwala szybciej osiągnąć upragniony efekt, ale wymaga nieustannej pracy (wzmacniania i wydłużania) nad wszystkimi partiami. W przygotowaniu do szpagatu na pierwszym miejscu stawiamy systematyczność i ostrożność – ćwiczenia nie powinny szkodzić, a coraz większe obciążenia wprowadzane są stopniowo.
WAŻNE:
1) Przed ćwiczeniami przygotowującymi zawsze wykonujemy rozgrzewkę!
2) Nie przekraczamy granicy bólu – jest on sygnałem ostrzegawczym!
3) Pozycje rozciągające wykonujemy powoli i uznajemy swoje ograniczenia w danym momencie.
4) Każdy z nas posiada inne możliwości. Skupmy się tylko i wyłącznie na swoim ciele.
5) Bez podtrzymywania efektów wydłużenia – czyli regularnych ćwiczeń – tkanki takie jak np. mięśnie„wracają” do pozycji skróconej – efekt rzadko jest „wieczny”.

Poszły grubo! Wygrały walkę 2 na 2 na gali Clash of the Stars i zrzuciły staniki
Na czwartym turnieju Clash of the Stars z podtytułem Freak Wars doszło do nietypowej walki pań w formacie 2 na 2. Inked Dory i Karina