System Promocji w BJJ

W systemie stopni widać najlepiej nieformalny charakter bjj. Nie istnieją bowiem żadne wymagania mówiące precyzyjnie kto zasługuje na biały, a kto na niebieski czy purpurowy pas. Bardzo rzadko, jeśli już to poza Brazylią, spotyka się instruktorów, którzy mają jakieś określone wymagania egzaminacyjne. Zwykle o wszystkim decyduje instruktor, który obserwując zawodnika stwierdza, czy ktoś dojrzał już do wyższego stopnia, czy jeszcze nie. To dojrzewanie przebiega na kilku płaszczyznach, bo zawodnik musi przyswoić sobie ogólną strategię, określony zasób technik i wreszcie umiejętność zastosowania ich w walce.
 
Strategia walki, czyli dążenie do sprowadzenie jej do parteru, by potem zająć właściwą pozycję i dopiero poddać przeciwnika powinna być doskonale znana już niebieskim pasom i później niewiele się tu zmienia. Drugi czynnik, czyli ilość poznanych technik, choć jest istotny, to jednak również nie jest decydujący, bowiem trafiają się doskonali fighterzy dysponujący mocno okrojonym repertuarem, jak i marni teoretycy potencjalnie znający ogromną liczbę technik. Najważniejszym wskaźnikiem decydującym o postępach będzie zatem umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy w walce.
 
Istnieje też jeszcze jedno – bardzo ważne, choć już poza techniczne – kryterium nadawania stopni. To ocena całokształtu zachowania się adepta, która zależy głównie od instruktora i jego wymagań co do morale i charakteru ćwiczących.
 
 
 
 
 

Gdzie uderzać w samoobronie?

Nawet jeśli Twój napastnik jest od Ciebie większy, możesz go pokonać, jeśli tylko będziesz pamiętać, w które miejsca należy go uderzyć. Oczy, nos, kolana, krocze, splot

Czytaj więcej »