Skandal na mistrzostwach świata w boksie. Gazprom za pośrednictwem IBA sfinansował przelot zawodniczkom z ponad 20 krajów. Wszystko po to, by Rosjanie i Białorusini… mieli z kim walczyć.

Marcowe mistrzostwa świata kobiet w boksie przebiegają w atmosferze ogromnego skandalu. IBA, dowodzona przez Umara Kremlowa, blisko powiązanego z Władimirem Putinem, zdecydowała się dopuścić sportowców z Rosji i Białorusi.Co więcej, mogą oni startować pod własną flagą. Wywołało to oburzenie większości państw Zachodu w tym USA, Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Zdecydowali się oni zbojkotować mistrzostwa.Jedyną osobą z bojkotującego kraju, która pojechała do Indii, była Megan de Cler. Holenderka wystartowała w neutralnych barwach.

Sprawa ma jednak drugie dno. Przelot do Indii Holenderce sfinansowała sama federacja IBA. Ta pieniądze najprawdopodobniej miała od Gazpromu. To jeden z głównych sponsorów organizacji.Oprócz de Cler sfinansowano przelot sportsmenkom z 23 krajów w tym Słowacji, Mołdawii Afganistanu, Meksyku czy Kamerunu. Wszystko po to, by miał kto zastąpić państwa, które zbojkotowały mistrzostwa. Ostatecznie wystartowało 65 federacji.Kremlow próbuje jednak zbudować zasłonę dymną. – Wsparcie finansowe IBA ma na celu to, by pomóc mniejszym i mniej zamożnym państwom uczestniczyć w zawodach na arenie międzynarodowej oraz pomóc zdobywać niezbędne doświadczenie – mówi.Udział w turnieju będzie mocno opłacalny dla zawodniczek, które staną na podium. Mistrzynie otrzymają 100 tysięcy dolarów (ok. 430 tysięcy złotych – przyp. red), srebrne medalistki 50 tysięcy dolarów, a brązowe 25 tysięcy.