NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Shuai Jiao – chińskie zapasy !

Shuai Jiao to nic innego jak chińskie zapasy. Są najstarsze spośród wszystkich chińskich sztuk walki. Pierwsza kombinacja technik bojowych historycznie użyta przez Armię Cesarską, składał się z rzutów, uderzeń rąk i nóg, przechwytów stawów (kolana, nadgarstki, łokcie), ataku na strategiczne części ciała oraz łamania stawów w kontekście rzucania. Wszystkie te elementy umiejętności walki były praktykowane w szkoleniu.

W czasach starożytnych, adepci Shuai Jiao rywalizowali ze sobą na nagie torsy, w dzisiejszych czasach trening odbywa się w ciężkich pikowanych strojach z bawełnianego płótna. Ważną kwestią jest to, że w Shuai Jiao ubranie lub kurtka przeciwnika nie służą do tego, aby nim rzucić. Priorytetem jest uchwycenie przez ubranie mięśnie i kości ,w celu kontroli i rzucenie przeciwnika. Użycie stroju zawodnika, który ma krótkie rękawy powyżej łokci i sam kaftan owinięty szczelnie wokół tułowia przy pomocy pasa płótna, zapewnia wiele technik kontroli i rzucania przeciwnika.

Szybka praca nóg przy użyciu podcięć, wewnętrzne haki i kopnięcia w nogi przeciwnika, połączone są z kontrolującymi uderzającymi ciosami ramion, powodujące dwukierunkowe działanie, którego efektem jest potężny rzut.

Shuai Jiao współcześnie

Współczesne Shuai Jiao ewoluowało ze starożytnej formy walki na polu bitwy. Jego techniki są połączeniem chwytów testowanych w najlepszym ku temu środowisku- polu walki.

Ta praktyczna i zabójczo skuteczna metoda walki przekształciła się w wyrafinowany i skuteczny system sztuk walki. Jego filozofia dzieli tę samą zasadę wewnętrznych systemów chińskich sztuk walki: Yin i Yang. W rzeczywistości, zaawansowani adepci Shuai Jiao przestrzegają zarówno Wewnętrznych jak i Zewnętrznych zasad i poglądów i postrzegają je jako 2 strony tej samej monety, spotykające się na zespoleniu, wzajemnie się uzupełniające, ale pochodzące z całkowicie różnych źródeł.

W czasach współczesnych Mistrzowie Shuai Jiao są zatrudniani przez policję i wojsko z wielu krajów na całym świecie, w tym Chin i Tajwanu.

Zatem nawet dziś, skuteczność działania Shuai Jiao jako sztuki walki nadal się sprawdza, zarówno w wojskowej walce wręcz jak i na ulicy.