Shidokan karate – nowoczesna inspiracja

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″]Shidokan jest nowoczesnym stylem walki stworzonym przez japońskiego mistrza Yoshiji Soeno. Jest jednym ze styli karate – właściwie stanowi on jednak połączenie tradycyjnych technik kontaktowego karate z elementami thai-boxingu, judo ju-jitsu. Shidokan cechuje się wszechstronnością i realnością techniki, która nastawiona jest na kontaktową walkę sportową i samoobronę. Zawodnicy Shidokan startują w licznych turniejach na świecie organizowanych przez różne organizacje według rozmaitych przepisów sportowych. Te cechy sprawiają, że Shidokan staje się coraz bardziej znany i popularny na całym świecie.
Styl dla każdego
Shidokan dla dzieci
Polska Federacja Shidokan z dbałością przygotowuje swoich instruktorów do prowadzenia specjalistycznych zajęć z dziećmi.
Trening dla najmłodszych to głównie ćwiczenia ogólnorozwojowe poprawiające kompleksowo sprawność fizyczną, usprawniające wszystkie cechy motoryczne. Fachowo prowadzony trening zapewnia dużą satysfakcję, zadowolenie i równomierny rozwój fizyczny i psychofizyczny dzieci. Elementy karate stanowią istotny składnik treningu w tej grupie wiekowej, z czasem i postępem ćwiczących naucza się technik coraz bardziej zaawansowanych. Charakterystyczne dla Shidokan połączenie karate z elementami judo sprawia ćwiczącym dzieciom dużą satysfakcję i radość, zapewnia przy tym duże bezpieczeństwo treningu.
Stowarzyszenie organizuje obozy letnie i zimowe, na których zapewniamy dzieciom fachową opiekę pedagogiczną i przyjazną atmosferę.
Młodzież i ososby dorosłe
Trening Shidokan jest szczególnie atrakcyjny dla młodzieży i osób dorosłych. Ten kompleksowy system naucza technik walki w każdym dystansie: poznajemy więc nie tylko uderzenia i kopnięcia, lecz także rzuty, obalenia, podcięcia, dźwignie, duszenia oraz walkę w zwarciu i w parterze.
Specyfiką Shidokanu jest możliwość trenowania tego stylu w różnych aspektach – sportowym, rekreacyjnym oraz dla samoobrony.
Sport
Sensei Mariusz Ligiżyński – wygrana w Egipcie Sport w Shidokan to profesjonalnie zorganizowany system rywalizacji, głównie w postaci walk pełnokontaktowych. W kilku formułach rozgrywania walk sportowych startują zawodnicy w kategoriach amatorskich i zawodowych, w których walczy się już o duże stawki (prestiżowe tytuły i nagrody pieniężne). Zawodowy cykl rozgrywania walk o tytuły wzorowany jest na systemie rankingowym profesjonalnych federacji bokserskich.
Zawody sportowe Shidokan rozgrywają się według różnych przepisów sportowych. Walki mają od 2 (w kategoriach juniorów) do 9 (zawodowe walki o tytuł) rund po dwie minuty każda. Przepisy poszczególnych rund mogą być miksowane (z każdej formuły walki po 1,2 lub 3 rundy – tzw. triatlon), możliwe są także walki z wykorzystaniem tylko jednej formuły we wszystkich rundach (np. tylko w bare knuckle). System szkolenia Shidokan pozwala startować zawodnikom we wszystkich formułach, są jednak tacy, którzy preferują tylko jedną lub dwie formuły. Sposób organizacji zawodów w Shidokan pozwala z jednej strony rozwinąć wszechstronność, jak i ukierunkować się na określoną formułę.
Formuły walki
System walki bare knuckle karate podobny jest do knockdown znanego z karate kyokushin czy innych styli pokrewnych. Jest to rodzaj walki pełnokontaktowej (full contact karate). Można w nim wykonywać wszystkie kopnięcia na nogi, korpus i głowę (w tym kopnięcie kolanem), a uderzenia pięścią i łokciem możliwe są tylko na korpus. Dopuszcza się (tu już w przeciwieństwie do knockdown) wychwytywanie rąk i nóg przeciwnika, klinczowanie, chwytanie za kimono (w przechwycie walka może być prowadzona przez 3 sekundy). Do tego dodano możliwość podcinania przeciwnika, rzucania (rzuty takie jak w judo), zakładania dźwigni na ręce i nogi oraz duszeń w parterze (walka w parterze możliwa jest przez 5 sekund).
Kolejną formułą jest thai kick boxing. Do walki zakłada się standardowe rękawice do kickboxingu. Tutaj przepisy dopuszczają wszystkie kopnięcia na nogi, korpus i głowę przeciwnika, wszystkie uderzenia rękawiacami na korpus i głowę przeciwnika. Rzuty, duszenia, dźwignie i walka w parterze są zabronione. Ten rodzaj walki w treningu przekrojowym daje zawodnikom możliwość wyeliminowania dużego ograniczenia systemu bare knuckle, jakim jest zabronienie uderzeń rękami na głowę. Formuła ta wymaga od ćwiczących opanowania uderzeń bokserskich, uników, zasłon i bloków (czego nie mogą nauczyć się walcząc w formule bare knuckle). Wielu zawodników Shidokan startuje i wygrywa zawody thaiboxingu, w tym także zawodowe walki organizowane w Tajlandii i innych krajach świata.
Trzecim rodzajem walki ćwiczonym w Shidokan jest Grappling (mixed fighting). Przepisy tej formuły dają możliwość wygrania walki poprzez poddanie się przeciwnika (po założeniu dźwigni lub duszenia), KO lub TKO. Zakłada się specjalne rękawice, w których otwarte są palce (nadają się do chwytania). Dozwolone są kopnięcia na wszystkie strefy, wszystkie uderzenia pięścią i łokciem na korpus oraz wszystkie uderzenia pięscią na głowę. Dozwolone są przechwyty kończyn, podcięcia, rzuty, walka w parterze. W parterze nie można uderzać i kopać, można za to zakładać dźwignie i duszenia. W przypadku nierozstrzygnięcia walki poddaniem jednego z zawodników, sędziowie orzekają zwycięzcę.
W ostatnich latach na świecie obserwuje się olbrzymi wzrost popularności mieszanych sztuk walki – MMA (Mixed Martial Arts). Formuła grappling jest właśnie rodzajem walki mieszanej (z ang. mixed fight), w której uderzenia i kopnięcia połączone są z technikami chwytów. Na świecie organizuje się obecnie rozmaite turnieje i gale MMA. Imprezy takie rozgrywane są według różnych formuł (przepisów, różniących się szczegółami) w zależności od organizacji.
Shihan Peter Angerer stworzył w Niemczech zawodową formułę MMA o nazwie Proffesional Shido, która szybko zdobywa sobie renomę w Europie. Najbardziej aktywni w ruchu MMA są jednak Japończycy. To właśnie w tym kraju organizowane są największe turnieje mieszanych sztuk walki. Powstało tam wiele organizacji walki mieszanej, z których najważniejsze to Shooto, Rings, ZST, Pride, Pancrase. W walkach organizacji Pride bierze udział legenda polskiego judo Paweł Nastula.
Warto zaznaczyć, że przekrojowy trening MMA jest świetną formą nauki realnej samoobrony, ponieważ w kompleksowy sposób podchodzi do zagadnienia walki realnej.
Nowoczesny trening Shidokan prowadzony jest zgodnie z założeniami walki przekrojowej MMA.
Zawodnicy Shidokan biorą udział w galach mieszanych sztuk walki organizowanych w Europie i na świecie.
Rekreacja i samoobrona
Rekreacja
Treningi Shidokan mogą być również znakomitym sposobem na rekreację, bardzo pożyteczną formą spędzenia wolnego czasu. Siedzący tryb życia wymusza potrzebę zadbania o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, który pomoże zachować dobrą formę. Trening daje nam możliwość aktywnego wypoczynku, który poprawi zdrowie oraz kondycję fizyczną i psychiczną. Można odnaleźć tu swoją pasję.
Samoobrona
Wzrastająca przestępczość rozbojowa i ogólna brutalizacja życia codziennego, wymuszają na nas potrzebę zadbania o własne bezpieczeństwo. Chęć nauczenia się samoobrony i realnej walki ulicznej jest coraz częściej powodem uczęszczania na treningi sztuk walki. Materiał techniczny Shidokan zawiera wszystkie istotne elementy, które niezbędne są do wykształcenia w adepcie zachowań pomagających skutecznie obronić się w sytuacji rzeczywistego zagrożenia zdrowia lub życia. Ćwiczący tą sztukę walki mają możliwość praktycznego zastosowania wyuczonych na treningu technik w sparingowej walce praktykowanej według różnych reguł. Wyrabia to w naszym ciele i umyśle zdolność do podjęcia, kontynuowania i wygrania ewentualnego ulicznego starcia, wzmacnia pewność siebie, wyrabia odpowiednie reakcje ruchowe.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″ custom_margin=”-92px|||||” custom_padding=”||0px|||”][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_code _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″][/et_pb_code][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section][et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″ custom_padding=”0px||0px|||”][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_social_media_follow _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″][et_pb_social_media_follow_network social_network=”facebook” background_color=”#3b5998″ _builder_version=”4.4.1″ follow_button=”off” url_new_window=”on” url=”https://www.facebook.com/swiatwalk/” hover_enabled=”0″]facebook[/et_pb_social_media_follow_network][et_pb_social_media_follow_network social_network=”instagram” background_color=”#ea2c59″ _builder_version=”4.4.1″ follow_button=”off” url_new_window=”on” url=”https://www.instagram.com/p/CEkV5RViVdH/?utm_source=ig_web_copy_link” hover_enabled=”0″]instagram[/et_pb_social_media_follow_network][et_pb_social_media_follow_network social_network=”youtube” background_color=”#a82400″ _builder_version=”4.4.1″ follow_button=”off” url_new_window=”on” url=”https://www.youtube.com/channel/UC6erxPaZ8KB3CqJImeqxetA?view_as=subscriber” hover_enabled=”0″]youtube[/et_pb_social_media_follow_network][/et_pb_social_media_follow][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_sidebar _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″ custom_margin=”||-10px|||”][/et_pb_sidebar][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dawna odsiadka Pudziana

Wyrok dotyczył bójki, w jaką Pudzianowski wdał się z ochroniarzem jednej z dyskotek. Przeciwnik Pudziana oskarżył go wtedy również o kradzież. Pudzian wspomina! -„W mojej

Czytaj więcej »

Uniki rotacyjne w boksie

Najlepszym porównaniem wykonania rotacji będzie przyrównanie jej do litery „U” Polega ona na ugięciu kolan i pochyleniu się podczas przejścia pod ciosem przeciwnika, w trakcie

Czytaj więcej »