NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

SAMBO – bojowa siła

Sambo to rosyjska sztuka walki, która czerpie z najlepszych technik walki wywodzących się z Europy oraz Azji. Sambo zostało stworzone w celach militarnych, a jego historia ma swój początek w byłym Związku Radzieckim. Nazwa „sambo” w dosłownym tłumaczeniu oznacza samoobronę – od pierwszej sylaby „sam”, bez broni – od drugiej sylaby „bo”. Obecnie technika sambo to połączenie najskuteczniejszych systemów walki  m.in. zapasów, judo, boksu, jujitsu, kickboxingu.

Sambo początkowo, w latach 20-tych XX wieku, stosowane było w wojsku na terenach ZSRR, a jego techniki były wykorzystywane do zwalczania wroga. Obecnie sambo uprawiane jest rekreacyjne w celu zwiększenia sprawności i siły oraz poprawienia kondycji i wydolności sportowca. Wielu zawodników mieszanych sztuk walki (MMA) skutecznie wykorzystuje techniki walki sambo na ringu. Pierwszy międzynarodowy turniej sambo odbył się w 1967 roku w Rydze. W 1972 roku miały miejsce pierwsze w historii mistrzostwa Europy sambo, a rok później odbyły się także mistrzostwa świata. Sambo – rodzaje

Sambo dzieli się na trzy rodzaje.

1. Sambo sportowe

To najpopularniejszy rodzaj sambo, który znany jest niemal na całym świecie. Składa się z różnego rodzaju rzutów, dźwigni i przewrotów. Wymaga od ćwiczących dużej siły fizycznej oraz dobrej wytrzymałości i kondycji, ponieważ ten rodzaj sambo czerpie z różnorodnych sztuk walki takich jak judo i zapasy oraz z azerbejdżańskiej i gruzińskiej szkoły walki.

Znakiem rozpoznawczym samba sportowego są skuteczne, a także bolesne dźwignie na stawy kolanowe i skokowe oraz skomplikowane taktyki walki w parterze. W celach rekreacyjnych uprawiania sambo, podczas treningów nie stosuje się bolesnych technik, a najważniejszym komponentem treningu jest nacisk na polepszenie sprawności i wytrzymałości zawodnika. W Ameryce istnieje sportowa odmiana sambo nazywana „freestyle sambo”. Obfituje w większą ilość różnorodnych chwytów i ich kombinacji (ze szczególnym uwzględnieniem duszeń). 2. Sambo militarne (systema)

 2 Militarna odmiana sambo została stworzona na potrzeby wojska rosyjskiego, a w szczególności dla agentów ochrony oraz agentów specjalnych (jednostek specjalnych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej „specnazu”). Co ciekawe, sambo militarne ma swoje korzenie w folklorze Rosji oraz „Teorii zręczności” Bernsztajna, która opiera się na biomechanice człowieka.

Systema to sztuka walki wykorzystująca nie tylko zdolności fizyczne, ale także umiejętności psychiczne. Należy do nich przede wszystkim energia psychiczna zwana „chi”, która odzwierciedla spokój i opanowanie, dwa bardzo ważne komponenty skutecznego wojownika. Systema, w odróżnieniu do innych rodzajów sambo, największy nacisk kładzie na oddech i kontrolę energii wewnętrznej. Zwieńczeniem nauki samba militarnego jest umiejętność kontrolowania przeciwnika za pomocą pracy nad jego energią. 3. Sambo bojowe (combat)

3 Sambo bojowe charakteryzuje się wielofunkcyjnością i skomplikowaną techniką pozwalającą wykorzystać tę sztukę walki w różnych sytuacjach życiowych.

Combat to zbiór pięćdziesięciu dwóch technik z różnego rodzaju sztuk walki. Składa się m.in. z kopania, duszenia, ciosów rękami, rzutów, przewrotów, bolesnych dźwigni i trzymań. Sambo bojowe jest najbardziej widowiskowym rodzajem samba. Poprawia wytrzymałość, gibkość, siłę i szybkość. Najbardziej znanym sportowcem, który uprawiał sambo bojowe (combat) jest Fedor Emieljanienko, który przez dziesięć lat utrzymywał się na podium zawodów MMA. Inni znani zawodnicy to m.in. Aleksandr Jemieljanienko, Siergiej Charitonow, Andrej Arłowski.