Rafael dos Anjos

utworzone przez | Lis 1, 2020 | MMA | 0 komentarzy

Rafael Souza dos Anjos to brazylijski grappler i zawodnik mieszanych sztuk walki, mistrz Ultimate Fighting Championship wagi lekkiej z 2015 roku.
Od 13 roku życia trenuje brazylijskie jiu-jitsu . 25 września 2004 zawodowo zadebiutował w MMA przegrywając z Adriano Abu na punkty. Od 2004 do 2008 walczył na lokalnych galach i imprezach w Brazylii notując bilans 11-2 (wygrana w turnieju XFC oraz mistrzostwo Fury FC) po czym podpisał kontrakt z największą organizacją na świecie UFC . W debiucie 15 listopada 2008 przegrał przez ciężki nokaut z Amerykaninem Jeremym Stephensem .

Lata 2009–2011 to wygrane nad mniej znanymi zawodnikami m.in. Georgem Sotiropoulosem oraz porażki z Clayem Guidą oraz Gleisonem Tibau . Od 2012 to 2013 zanotował serię pięciu zwycięstw m.in. nad Anthonym Njokuanim, Evanem Dunhamem i Donaldem Cerrone . Świetną passe przerwała porażka z Rosjaninem dagestańskiego pochodzenia Chabibem Nurmagomiedowem 7 czerwca 2014 . Do końca roku stoczył jeszcze trzy, zwycięskie pojedynki pokonując m.in. byłego mistrza UFC Bensonem Hendersonem (23 sierpnia). W związku z kontuzją Nurmagomiedowa pod koniec 2014 który miał stoczyć walkę o mistrzostwo z Anthonym Pettisem, dos Anjos otrzymał szanse od włodarzy UFC stoczenia z nim walki .

Do pojedynku doszło 14 marca 2015. Dos Anjos nieoczekiwanie pokonał na punkty faworyzowanego Pettisa zwyciężając pewnie w każdej z pięciu rund i zostając mistrzem UFC wagi lekkiej. 19 grudnia 2015 na UFC on Fox udanie obronił tytuł ponownie pokonując w rewanżu Donalda Cerrone w nieco ponad minutę przez techniczny nokaut.

5 marca 2016 na UFC 196 miał się zmierzyć w swojej kolejnej obronie z mistrzem wagi piórkowej Irlandczykiem Conorem McGregorem lecz na niespełna dwa tygodnie przed walką złamał stopę i wypadł z pojedynku .

7 lipca 2016 na UFC Fight Night 90, w swojej drugiej obronie mistrzowskiego pasa uległ w pierwszej rundzie przez TKO Eddiemu Alvarezowi, tracąc tym samym mistrzostwo wagi lekkiej .

Po stracie tytułu 5 listopada 2016 zmierzył się z Tonym Fergusonem z którym ostatecznie przegrał jednogłośnie na punkty . Na początku 2017 zmienił kategorie wagową na wyższą (półśrednią, do 77 kg), a pierwszy pojedynek w nowej wadze stoczył 17 czerwca 2017 wygrywając z Belgiem Tareciem Saffiedinem jednogłośnie na punkty . 9 września 2017 na UFC 215 poddał w niespełna półtorej minuty Neila Magny’ego duszeniem rękoma .

16 grudnia 2017 podczas UFC on FOX 26 zanotował trzecie zwycięstwo z rzędu w wadze półśredniej, pokonując jednogłośnie na punkty Robbiego Lawlera .

9 czerwca 2018 na UFC 225 przegrał jednogłośnie na punkty z Colby’m Covingtonem. Stawką pojedynku był tymczasowy pas UFC wagi półśredniej . Pod koniec roku 30 listopada przegrał drugą walkę z Nigeryjczykiem Kamaru Usmanem, również jednogłośną decyzją sędziów . 18 maja 2019 w Rochester pokonał przez poddanie wskutek duszenia rękoma w czwartej rundzie Kevina Lee .