Prezydent UFC, Dana White podzielił się ciekawą historią która doprowadziła do podpisania przełomowej umowy z gigantem medialnym ESPN w 2018 roku. 5-letnia umowa była warta 150 milionów dolarów rocznie i pozwoliła UFC na zmianę modelu biznesowego który od początku istnienia organizacji opierał się na sprzedaży transmisji wydarzeń w systemie PPV.Dana White przez wiele lat próbował związać organizację UFC z największą sportową siecią telewizyjną w USA, ESPN. White w wywiadach mówił, że jest to jeden z głównych celów jego organizacji ale sport MMA oraz samo UFC przez lata było pomijane przez dziennikarzy i programy sportowe ESPN.

Wszystko niespodziewanie zmieniło się w 2018 roku kiedy to umowa UFC z telewizją FOX zbliżała się do końca i organizacja szukała nowego partnera o czym opowiedział Dana White w rozmowie z Grantem Cardone na jego kanale Youtube:

-„Opowiem wam szaloną historię. Słyszeliście kiedyś o Johnie Skipperze? Skipper zarządzał ESPN. Teraz wydaje mi się, że jest szefem DAZN. Kiedy zarządzał ESPN, był uwielbiany przez wszystkich, wyglądał jak najbardziej porządny koleś na tej planecie. To był starszy facet który nienawidził UFC. Dosłownie nienawidził UFC. Był wielkim fanem piłki nożnej. Z jakiegokolwiek powodu, ludzie lubią różne rzeczy. Nie mam zamiaru oczerniać Skippera. Ale to jest fakt, to się stało i ta historia jest prawdziwa”.

Kontynuując White wyjaśnił jaką historię miał na myśli:

-„John Skipper był uwielbiany przez wszystkich w ESPN a ESPN była na samym szczycie. Ich biznes to była maszyna do zarabiania pieniędzy, dostawali 5 dolarów za każdego abonenta, w momencie kiedy ich sieć była największa w historii. Więc, nasza umowa z telewizją FOX powoli się kończy i prawdopodobnie nie podpiszemy kolejnej umowy z FOX. Oni sprzedawali wtedy część swojego biznesu i przeprowadzali restrukturyzację firmy. FOX po prostu nie był tą samą firmą, z którą podpisywaliśmy umowę kilka lat wcześniej. A John Skipper nigdy, przenigdy nie zgodzi się aby UFC znalazła się na ESPN. Nasza sytuacja w tym momencie była naprawdę trudna”.

Skipper który do ESPN dołączył w 1997 roku w roli jednego z dyrektorów programowych, w 2012 awansował na dyrektora generalnego ESPN i dołączył do zarządu Disney`a do którego należy ESPN. W tym czasie Skipper był odpowiedzialny za negocjacje największych umów w historii telewizji sportowej w USA. Jego dziełem była warta 12 miliardów dolarów umowa na transmisję meczów ligi NBA oraz kontrakt na 7 miliardów jakie ESPN zapłaciła za prawa do transmisji meczów akademickich w amerykańskim futbolu.W 2017 kontrakt Skippera został przedłużony do 2021 roku i wszystko wskazywało na to, że prezydent ESPN dalej będzie blokować MMA na najpopularniejszej platformie sportowej w USA. Wszystko zmieniło się pod koniec 2017 roku z powodu historii o której opowiedział w podcaście Dana White:

-„Diler kokainy który zaopatrywał Johna Skippera szantażował go i miał zamiar publicznie powiedzieć, że szef ESPN był jego klientem. Skipper był zmuszony zareagować i sam poszedł do zarządu Disney`a mówiąc, że jego diler ma zamiar go zdradzić. Dlatego musiał odejść z ESPN akurat wtedy kiedy my szukaliśmy nowego partnera żeby podpisać umowę telewizyjną.Kogo zrobili nowym prezesem? To Jimmy Pitaro, który przez lata prowadził Yahoo! Sports. Znałego go od dawna. To był świetny koleś który kochał UFC. Teraz masz go jako szefa, masz w ESPN również faceta o imieniu Kevin Mayer, który był związany z firmą Endeavor CEO (właściciel UFC) i Ari Emanuelem (szef Endeavor) i nagle cała historia kończy się tak, że podpisaliśmy umowę z ESPN, w momencie kiedy nasza umowa z FOX wygasała. Być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie…”

Rezygnacja Johna Skippera po 27 latach spędzonych w ESPN została potwierdzona w 2018 roku. W tym samym roku organizacja UFC podpisała wartą 1,5 miliarda dolarów umowę z ESPN która oficjalnie rozpoczęła się 1 stycznia 2019 roku i będzie obowiązywać do 2024 roku. Z punktu widzenia UFC, umowa z ESPN była prawdziwą rewolucją ponieważ po raz pierwszy w historii organizacji, stacja telewizyjna zgodziła się płacić stałą stawkę za transmisję wydarzeń UFC niezależnie od tego ile PPV zostało sprzedanych.