Powrót do sportu po rekonstrukcji wiązadła krzyżowego ( ACL)

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to bardzo trudna kontuzja, która u osób aktywnych zawsze wiąże się z długą przerwą w uprawianiu MMA. Statystyki są nieubłagane: tylko około 60 % pacjentów po rekonstrukcji ACL wraca do poziomu aktywności fizycznej z przed urazu, reszta rezygnuje z niej w ogóle lub decyduje się na jej łatwiejszą wersję z obawy przed kolejną kontuzją. Powrót do sportu to w mojej ocenie najtrudniejsza, a zarazem najbardziej zaniedbywana faza rehabilitacji pacjenta po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Właśnie z tego powodu poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na co warto zwrócić uwagę przed ponownym rozpoczęciem uprawiania Twojej ulubionej dyscypliny. 

Najważniejsze pytanie: kiedy wrócić do sportu po rekonstrukcji ACL?Nad czasem powrotu do sportu głowią się największe sławy ortopedii i rehabilitacji świata. Przez ostatnie lata standardem powrotu do pełnej aktywności po zabiegu na ACL był okres 6-9 miesięcy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji. Co na to aktualne doniesienia naukowe?W przypadku kryterium czasu również statystyki dają nam wiele do myślenia: od 4 do 9 miesiąca po operacji więzadła krzyżowego przedniego ryzyko kolejnego urazu tej struktury sukcesywnie spada o około 50% miesięcznie. Co to oznacza? A no przede wszystkim tyle, że standardowe 2-3 miesiące fizjoterapii to dla pacjenta zdecydowanie zbyt krótki czas aby wrócił na boisko. Co wiemy na pewno? Jeśli nie jesteś „zawodowcem” i nie zarabiasz walcząc w octagonie to nie masz się gdzie spieszyć. Według nowych doniesień (ESSKA 2018) minimalny okres rekonwalescencji w przypadku rekonstrukcji ACL to 9 miesięcy, a optymalny to około 12 miesięcy od zabiegu. Oczywiście od 3 miesiąca pacjent może już uprawiać prost treningi rekreacyjne zalecone przez fizjoterapeutę, w których nie musi mocno angażować stawu kolanowego w ruchy rotacyjne, ale z trudnymi treningami warto jeszcze poczekać. 

Dlaczego nie warto spieszyć się z powrotem do sportu?

Pomijając sport zawodowy, w którym powyższe pytanie można uznać za retoryczne, przemyśl wszystkie za i przeciw szybkiego powrotu do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej. Czy możesz bez tego żyć? Czy jest to Twoje źródło utrzymania? Czy ryzykujesz przez to trwałą utratę zdrowia? Czy od tego zależy Twoja przyszłość? Czy w przypadku kolejnego urazu będziesz w stanie poświęcić kolejne miesiące na leczenie?Pytania niby oczywiste, ale zapewniam Cię, że jeśli jako pacjent zadasz je sobie sam to szybko dojdziesz do wniosku, że dodatkowe 3-4 miesiące porządnej pracy nad stabilizacją, siłą mięśniową i MENTALNOŚCIĄ chyba Cię nie zbawi. Może dzięki nim zaoszczędzisz sobie kolejnej rehabilitacji ponownie zerwanego ACL. Warto również pamiętać, że 12 miesięcy to nie okres, w którym więzadło jest w pełni zagojone. Przebudowa rekonstruowanego ACL trwa około 2 lata i jest to okres, w którym pacjent ma podwyższone ryzyko ponownego uszkodzenia przeszczepu. Po czasie 24 miesięcy można faktycznie uznać, że więzadło jest w pełni zregenerowane. Ale czy to wystarczy żeby bezpiecznie rozpocząć uprawianie MMA ?

Prawidłowa rehabilitacja jest kluczem do bezpiecznego sportu.

Pamiętaj! Każdy uraz stawu kolanowego, który nie został poddany dobrej fizjoterapii pozostawia po sobie niebezpieczne KOMPENSACJE. Badania naukowe są bezwzględne: w przypadku dobrej jakościowo rehabilitacji ryzyko uszkodzenia przeszczepu ACL to około 10%, u pacjentów którzy nie współpracowali z fizjoterapeutą po pierwszym zabiegu ryzyko wzrasta ponad trzykrotnie (33%). Czas to nie jedyne kryterium, które decyduje o możliwości powrotu do sportu po urazie ACL. Odbudowa siły i masy mięśniowej, dynamiki i koordynacji ruchowej, a nawet pobycie się psychicznego strachu przed walką są gigantycznie ważnymi aspektami prawidłowej rekonwalescencji po ACL. Niestety wśród pacjentów nie przykładających się do rehabilitacji prawidłowa odbudowa mięśni po operacji udaje się tylko 30% z nich. To oznacza, że cała reszta nie powinna nawet myśleć o powrocie do treningów, a co dopiero zabierać się np. za sparingi!

Jak ocenić możliwość powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL?

Jeśli spełniasz już kryterium czasu 9-12 miesięcy i zastanawiasz się, czy Twoje przygotowanie jest wystarczające do powrotu na salkę to masz kilka możliwości żeby to sprawdzić. Przede wszystkim Twój fizjoterapeuta oprócz pracy nad zakresem ruchu stawu kolanowego i siłą mięśni powinien wprowadzić Cię w trening funkcjonalny. To specyficzny rodzaj ćwiczeń, które wykorzystują część pozycji z danej dyscypliny. Dla przykładu takim ćwiczeniem dla zawodnika MMA może być skrętówka . Ćwiczeń są tysiące, a od Twojego specjalisty zależy jak dużą inwencję w treningu wykorzysta. Przed powrotem do sportu warto wykonać również szereg testów sprawnościowych, obiektywnie oceniających zdolności motoryczne kontuzjowanej nogi w stosunku do nogi zdrowej. Jeśli różnica podczas testowania obu kończyn jest mniejsza niż 10% uznaje się, że jest to wynik pozytywny i pacjent rokuje powrót do zaawansowanej aktywności.

UDANY ZAWODOWY DEBIUT TOMASZA NIEDŹWIECKIEGO

Brązowy medalista mistrzostw Europy, multimedalista mistrzostw Polski Tomasz Niedźwiecki (1-0) udanie zadebiutował w boksie zawodowym na gali Suzuki Boxing Night 17 w Łomży, pokonując w walce wieczoru Krzysztofa Stawiarskiego (2-4, 2 KO).

Czytaj więcej »