NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Polscy zapaśnicy szykują się do najważniejszych imprez sezonu przedolimpijskiego

Kadry narodowe w zapasach kobiet i mężczyzn przygotowują się do najważniejszych imprez sezonu przedolimpijskiego – mistrzostw Europy, świata i turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

– Po udanym starcie w turnieju międzynarodowym w Zagrzebiu szlifujemy formę przed zbliżającymi się międzynarodowymi mistrzostwami Polski w Radomiu pod koniec tygodnia. Uczestniczymy w zgrupowaniu w Porecu mając możliwość potrenowania w grupie 250 zawodników z kilkunastu krajów świata. Potem, po imprezie w Radomiu, mamy w planie treningi siłowe w domu oraz dziewięciodniowe zgrupowanie w Zakopanem przed zawodami w Bułgarii na początku marca oraz pod koniec miesiąca w Danii – powiedział trener kadry narodowej w stylu klasycznym, trzykrotny medalista olimpijski Józef Tracz.

Najważniejszymi zawodami w 2023 roku będą dla jego podopiecznych i innych polskich zapaśników mistrzostwa Europy w Zagrzebiu w dniach 17-23 kwietnia oraz czempionat globu, który będzie gościć 16-24 września Belgrad. Równie ważne będą dla nich także mistrzostwa Europy do lat 23 w Bukareszcie (13-19 marca) oraz tradycyjne turnieje zaplanowane pod koniec lipca w w Warszawie: Memoriał Władysława Pytlasińskiego klasyków, Wacława Ziółkowskiego, który zgromadzi zawodników specjalizujących się w stylu wolnym oraz Poland Open kobiet.

Wolniacy, których szkolą trener kadry narodowej Grigorij Danko oraz pomagający mu Ryszard Klimas, 17 lutego zaczną zgrupowanie w Szczyrku. Potrwa ono do końca miesiąca. – W najbliższych zawodach międzynarodowych, które mają rangę turnieju rankingowego w egipskiej Aleksandrii (23-26 lutego), zaprezentują się siedmiu naszych zawodników: Krzysztof Bieńkowski (65 kg), Sebastian Jezierzański (86 kg), Radosław Marcinkiewicz (92 kg), Zbigniew Baranowski, Radosław Baran (obaj 97 kg) oraz w najcięższej kategorii 125 kg Robert Baran i Kamil Kościółek. Przed mistrzostwami Europy będziemy trenować także w Gruzji – przekazał Klimas. Zawodniczki mają za sobą start w ubiegłotygodniowych międzynarodowych mistrzostwach Polski w Pelplinie.

– Wystąpiła w nich cała czołówka krajowa, z wyjątkiem Katarzyny Krawczyk (53 kg), która naderwała więzadło w kolanie i chce trochę odpocząć. W mistrzostwach Europy zaprezentuje się sześć zawodnicze. Polek zabraknie w kategoriach: 59, 65, 68 i 76 kg – poinformował PAP trener kadry narodowej Dariusz Grzywiński. Po mistrzostwach Europy jego podopieczne wystąpią w turniejach rankingowych w stolicy Kirgistanu – Biszkeku (1-4 czerwca) oraz w Budapeszcie (13-16 lipca). – Odpuściliśmy wcześniejszy turniej w egipskiej Aleksandrii, bowiem jego termin nie pasował nam do planu szkoleniowego. Ostatnim sprawdzianem formy przed mistrzostwami świata będzie dla nas turniej Poland Open pod koniec lipca – dodał Grzywiński.

W Warszawie w 2023 roku odbędą się ponadto mistrzostwa świata w kategorii U20 w stylu klasycznym i wolnym oraz kobiet (14-20 sierpnia), a po nich czempionat globu seniorów oraz w kategoriach U20 i U17 w graplingu.

AI Chatbot Avatar