Pijany boks !!

utworzone przez | Wrz 4, 2020 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Pijany boks (Zui Quan) – to ogólna nazwa wszystkich chińskich stylów sztuk walki, które imitują ruchy pijanej osoby[1]. Jest to starożytny styl, którego początki sięgają głównie słynnych sekt buddyjskich i taoistycznych. Styl buddyjski jest związany ze świątynią Shaolin, podczas gdy styl taoistyczny opiera się na taoistycznej opowieści o pijanych Ośmiu Nieśmiertelnych. Zui quan ma najbardziej niezwykłe ruchy ciała wśród wszystkich stylów chińskich sztuk walki. Uderzanie, chwytanie, blokowanie, uniki, zwody, walki naziemne i powietrzne oraz wszystkie inne zaawansowane metody walki są elementami tego stylu.
Ze względu na niedostatek źródeł historycznych prawie niemożliwe jest wskazanie czasu lub miejsca pochodzenia pijanego boksu ani prześledzenie wiarygodnej linii nauczycieli i uczniów między wcześniejszą dokumentacją pijanego boksu a dzisiejszą praktyką. Pijany boks prawdopodobnie pojawiał się i znikał w różnych miejscach i w różnym czasie, z niczym więcej niż wspólny kontekst kultury i sztuk walki, pozwalającym na powiązanie ze sobą różnych przypadków pijanego boksu.
Style

Przy wyszczególnianiu różnych stylów pijanego boksu warto zauważyć, że pijany boks nie jest pojedynczą sztuką walki z ustaloną linią i hierarchią, ale raczej grupą luźno powiązanych stylów kung-fu. Pod tym względem pijany boks można również rozumieć jako zjawisko w kung-fu. Ponadto rzadko pojawia się on jako kompletny i niezależny system, ale raczej jako zaawansowany element w szerszym systemie. Sztuka walki może obejmować Zui Quan jedną lub kilka technik, jedną lub więcej form, uzupełniającą taktykę walki lub bardziej rozwinięty podsystem. Dwie główne szkoły to style buddyjskie i taoistyczne[

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zaprojektował godweb.pl

Share This