Niebezpieczne sporty walki

Gdy trenujemy boks lub MMA na przyrządach, z partnerem na tarczach lub w zadaniówkach a szczególnie, kiedy robimy to rekreacyjnie, to ogólnie nie wiele nam grozi. Sytuacja zmienia się, gdy zaczniemy sparować i brać udziały zawodach. Walcząc w ringu, nasza głowa  narażona jest na silne ciosy przeciwnika powodując mikro urazy w obrębie mózgu. Powodują one trwałe uszkodzenie mózgu, które na starość mogą wywoływać takie choroby jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Doskonałym przykładem negatywnego wpływu boksu na nasz mózg był Muhammad  Ali, który u kresu swojego życia zmagał się z jedną z tych chorób. 
Mogłoby się wydawać ze raczej MMA to sport bardziej kontuzyjny niż boks, ale jak pokazują statystyki w MMA i w sportach parterowych większość walk kończy się przez decyzje sędziów. Co prawda MMA to sport stosunkowo dość młody, ale w jego Historii są znane tylko 3 przypadki śmiertelne. Każdy przypadek jest oczywiście tragedią, jaka spotkała zawodników i rodzinę, jednak porównując statystyki do boksu, sprawa jawi się już bardziej optymistycznie. 6 potwierdzonych przypadków w ciągu 30 lat trwania walk w MMA są małym procentem względem boksu, gdzie podczas ostatnich stu lat trwania walk bokserskich liczba przypadków śmierci wynosi ponad 1000.
Ale urazy w obszarze twarzoczaszki to istotny problem zarówno boksu jak i MMA.
Dyscyplin tych nie można traktować jako homogennych pod względem możliwości doznania urazu. Badania bowiem  pokazały, że nawet regularne stosowanie ochraniaczy jamy ustnej nie stanowi pełnej 
ochrony przez urazem, głównie ze względu na ich uniwersalny charakter, nie zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków zawodników. 
Osoby trenujące sztuki walki mają niewystarczającą 
wiedzę na temat postępowania w przypadku urazu, a wcześniejsze uszkodzenia u zawodnika obszaru 
szczękowo-twarzowego nie wpłynęły na jej zwiększenie.
Dlatego pozostaje nam tylko używanie wysokiej jakości sprzętu do ćwiczeń co jest rzeczą podstawową. W boksie szczególne znaczenie będą miały kaski bokserskie. W kickboxingu i MMA pamiętaj o suspensorach chroniących Twoje krocze i nagolennikach, chroniących Twoje golenie i łokcie przeciwnika. O ochraniaczach na szczękę nawet nie wspominamy, bo to absolutna podstawa.

ZAKWASY PO TRENINGU !

Zakwasami nazywamy ból, z którym borykamy się dzień po odbyciu treningu o wysokim stopniu intensywności. Mięśnie są sztywne i wrażliwe na dotyk. Zakwasy są następstwem niewielkich uszkodzeń

Czytaj więcej »