NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Nazywali go „Killer Kowalski”

Przerażający, ogromny Polak, który oderwał jednemu z rywali ucho — takiej zapowiedzi mogli spodziewać się fani przychodzący na walki Władysława Kowalskiego. Miał ponad dwa metry wzrostu i ważył 130 kg. Do historii WWE przeszedł jako jeden z najgroźniejszych zawodników w historii i nie bez powodu nazywali go „Killer Kowalski”.

Władysław Kowalski urodził się w 13 października 1926 r. w Windsor w Kanadzie. Rodzina Kowalskich w końcu przeniosła się do Detroit, gdzie Kowalski wraz z ojcem pracował w fabryce samochodów. Już w wieku 14 lat miał ponad 180 cm wzrostu, więc było pewne, że wyrośnie na wielkiego mężczyznę.

Jednak Kowalski chciał czegoś więcej niż pracy przy taśmie przez osiem godzin. Początkowo planował skończyć studia i zostać inżynierem, ale potrzebował pieniędzy na utrzymanie. Wrestling wydawał się świetną opcją, bo za sprawą telewizji zawody przeżywały właśnie swój rozkwit. Postanowił wykorzystać swoje rozmiary i rozpocząć karierę jako profesjonalny zapaśnik.

Nie zawsze był znany z bycia złym charakterem podczas walk. Kiedy zaczynał, był znany jako „Tarzan Kowalski”. Później przybierał różne tożsamości. Jego nazwiska przewijały się przez różne archetypy strongmanów: Herkules, „polski Apollo” i „groźny Władek Kowalski”.

Jak zatem zyskał swój kultowy pseudonim? Stało się to, gdy Kowalski walczył w Montrealu z Yukonem Ericiem i kiedy wpadł kolanem na jego głowę, oderwał wrestlerowi kalafiorowe ucho. Co prawda ucho było już naderwane, ale wyszło to na jaw dopiero po jakimś czasie, gdy Polak był już „Killerem Kowalskim”.

Kowalski od razu przyciągał uwagę fanów. Nie tylko w ringu wydawał się przerażający, ale również udzielał przerażających wywiadów.

Popularność nie brała się tylko z ekscytujących wywiadów i jednego wybryku, bo Polak wygrał wiele prestiżowych zawodów — pięć razy zdobył IWA World Heavyweight Championship, dwa razy NWA Canadian Heavyweight Championship i 12 razy MAC World/International Heavyweight Championship.Początkowo nie chciał zajmować się tym profesjonalnie, ale przez niemal 30 lat kariery stał się jednym z najbardziej przerażających i jednocześnie podziwianych złych charakterów w zawodowym wrestlingu.

Po przejściu na emeryturę otworzył Killer Kowalski’s Professional Wrestling School w Malden Square na Pleasant Street. Kowalski wyszkolił tam kilka znanych wrestlerek i wrestlerów. Szkoła w Malden w 2003 r. została przeniesiona do Andover, gdy zdrowie Kowalskiego zaczęło szwankować.

,,Killer” zmarł 30 sierpnia 2008 r. w wieku 81 lat, a jednym z jego największych osiągnięć było wpisanie do galerii sław WWE.