W trakcie ADCC Open podczas walki Ty Freemana oraz Jefersona Guaresi doszło do kłótni, która przerodziła się w bójkę pomiędzy zawodnikami oraz narożnikami obu grapplerów.

Do konfliktu doszło w momencie kiedy Ty Freeman oraz reprezentujący Unity Jiu-Jitsu Jefferson Guaresi walczyli o kontrolę głowy przeciwnika w stójce. Freeman chcąc zrewanżować się Brazylijczykowi stał się agresywny i uderzył podopiecznego Murilo Santany oraz wyprowadził serię ciosów. Natychmiastowo narożnik Brazylijczyka oraz Freemana wtargnął na matę i przerwano walkę. 

Według relacji osób zamieszanych w kłótnię oraz przedstawicieli ADCC, Murilo Santana miał podciągnąć koszulkę i wyjąć nóż, który zmusił innych do odsunięcia się od niego oraz natychmiast uspokoił sytuację.W swoich osobistych mediach społecznościowych, promotor wydarzenia, Mo Jasim obiecał, że nigdy nie pozwoli ani Tye Freemanowi, ani głównodowodzącemu Unity Jiu-Jitsu zbliżyć się do wydarzenia ADCC, wyjaśniając, że to wydarzenie skutkuje dożywotnim zakazem dla obu członków społeczności grapplingowej.