NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Mistrz wśród prezydentów

Władimir Putin

Tak od dawna może mówić o sobie Władimir Putin. Nie jest bowiem tajemnicą, że przywódca Rosji od lat trenuje sztuki walki.

 
Władimir Putin otrzymał kilka lat temu  ósmy dan w karate Kyokushin. Mistrzowski stopień prezydentowi Rosji przyznała międzynarodowa organizacja tego stylu walki. Wcześniej najwyższe stopnie mistrzowskie otrzymał również od międzynarodowej organizacji judo.
 
Judo to ulubiona dyscyplina Władimira Putina. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora, czyli jeden z najznamienitszych tytułów przyznawanych przez japońskie szkoły walki.
 
W 2013 roku otrzymał mistrzowski 9. dan w koreańskim stylu walki Taekwondo, a w 2014 uhonorowano prezydenta Rosji 8. danem karate Kyokushin, stylu stworzonego przez legendarnego Masutatsu Oyamę.
Sam Putin wielokrotnie opowiadał, że treningi sztuk walki rozpoczął w wieku 11 lat i do dziś czynnie uprawia judo. W 1999 roku ukazała się książka, której współautorem jest przywódca Rosji. Nosi tytuł „Uczymy się judo z Władimirem Putinem”. Czy ten legendarny wojownik ma naprawdę czas, na tak intensywne codzienne treningi, czy to raczej tytuły same wpadają mu na szyję?