NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Masahiko Kimura – twórca Kimury

Masahiko Kimura był Japońskim judokom i wrestlerem , który jest powszechnie uważany za jednego z największych judoków wszechczasów.
Podczas arcywalki z Helio Gracie , którego pokonał , twórcą bjj zastosował słynną technikę Ude-garami którą potocznie zaczęto nazywać aż do dnia dzisiejszego Kimurą!
Kimura w wieku 18 lat został najmłodszym w historii posiadaczem 5 dana w judo po tym jak pokonał 8 przeciwników w kodokanie.
Kimura mierzył 170 cm i ważył 85 kg, codziennie robił minimum 1000 pompek, nawet gdy był hospitalizowany na raka płuc trenował, w okresie swojej świetności ćwiczył 9 godzin i jadł posiłki składające się m.in 13 misek ryżu.
Kimura szlifował osoto gari nocami na drzewach! Rzucał na randori tak mocno, że jego sparingpartnerzy często kończyli ze wstrząsem mózgu, po kilku incydentach został poproszony, aby unikał tej techniki na sparingach.
Kimura przegrał tylko 4 razy, wszystkie porażki odniósł w 1935 roku. Początkowo myślał o zakończeniu kariery, ostatecznie kilka miesięcy później zaprosił 3 swoich pogromców na rewanż za zamkniętymi drzwiami dojo, mordercze treningi przyniosły efekt, Abe, Osawa i Yamamoto nie mogli nawiązać z nim walki.
W 1937 roku Kimura w wieku 20 lat wygrał japoński turniej judo, po tym fakcie był niepokonany przez następne 13 lat. Po turnieju i tak zrobił 500 pompek, 1km zajęczych skoków i 500 karate chopsów ponieważ był zmartwiony rzutem, który policzono jaka waza-ari uważał, że równie dobrze sędziowie mogli to uznać jako ippon na jego niekorzyść.
W 1959 roku, Kimura został wyzwany na pojedynek przez byłego ucznia Helio Gracie Valdemara Santane. W pierwszej walce Brazylijczyk został rzucony m.in. na seoinage i osotogari po czym został poddany przez Ude garami (kimura). Drugie starcie zakończyło się remisem po 40 minutach zażartego pojedynku na zasadach vale tudo.
Pojedynek stulecia pomiędzy Kimurą a najlepszym japońskim zapaśnikiem Rikidozanem, który odbył się 25 grudnia 1954 roku na zasadach pro wrestlingu miał być ustawiony. Obaj zawodnicy umówili się na poszczególne kombinacje technik, Rikidozan zmienił plany i najpierw ogłuszył Kimurę, a następnie kompletnie zgasił kopnięciem w głowę. Po walce do Kimury odezwała się yakuza z propozycją zabicia niehonorowego Rikidozana, Kimura odmówił, 11 lat później Rikidozan został zasztyletowany w barze.
Kimura był wieloletnim trenerem judo i wychował kilku przyszłych medalistów, m.in. brązowych IO Douglasa Rogersa i Masaki Nishimure. Pewnego dnia przyszedł na zajęcia po wypiciu 3 litrów sake, był znany z tego, że miał mocną głowę. Na zajęciach kazał się dusić kołnierzem zza pleców. Kilku początkujących adeptów miało jedyną okazje do poddania wielkiego mistrza, co w jego stanie nie było trudne do wykonania.Miał 170 cm wzrostu i ważył 84 kg .