NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

KOPNIĘCIA OKRĘŻNE – SAMOUCZEK!

Kopnięcia okrężne można wykonywać na każdą strefę ciała przeciwnika. Jeżeli jesteś dobrze rozciągnięty, to bez problemu będziesz kopał na wysokość głowy. Osoby z mniejszym zakresem ruchów będą musiały zadowolić się niskimi kopnięciami na udo lub na żebra. Pamiętaj jednak, że zanim przystąpisz do treningu kopnięć, musisz się dobrze rozgrzać i rozciągnąć. Pomijając rozgrzewkę, narażasz się na poważne kontuzje z naderwaniem ścięgna włącznie. Rekonwalescencja takiego urazu może trwać nawet kilka miesięcy, więc nie ryzykuj i przed przystąpieniem do ćwiczeń wykonaj marszobieg, rozciągnij się oraz zrób kilka przysiadów.

Najczęściej popełniane błędy przy kopnięciach okrężnych są takie jak przy frontalnych. Należą do nich:

unoszenie pięty nogi, na której się stoi podczas wykonywania kopnięcia

opuszczanie gardy

brak skrętu bioder.

Najprostsze kopnięcie okrężne, to uderzenie kolanem. Jest ono bardzo szybkie i wykonuje się je w zwarciu i półdystansie. Kolanem możesz kopać w żebra lub uda i kolana przeciwnika. Większość sportów walki nie przewiduje kopania kolanem w nogi przeciwnika w czasie sportowej potyczki. Takie uderzenie jest bardzo bolesne i może powodować poważne kontuzje kolana u przeciwnika. Kopnięcia kolanem w nogę przeciwnika stosuje się w samoobronie. Jeżeli chcesz szybko unieszkodliwić napastnika, który Cię złapał i nie chce puścić, wystarczy dynamicznie kopnąć w bok stawu kolanowego agresora. Dzięki takiemu uderzeniu atakujący straci równowagę, a Ty będziesz mógł się oswobodzić. Aby dobrze wykonać kopnięcie okrężne kolanem, najpierw musisz stanąć w pozycji walki (lewa noga z przodu w przypadku osób praworęcznych). Teraz skręć nogę lewą poprzez odchylenie palców stopy na zewnątrz. Odrywając nogę prawą od podłoża, kolano od razu wędruje po łuku. W ostatniej fazie uderza poprzez skręt całego ciała i dalekie wypchnięcie biodra. Ćwiczenia najpierw wykonuj w powietrze na dolną strefę. Gdy nabierzesz wprawy, spróbuj kopnąć na wysokość żeber. Ostatnia faza treningu to ćwiczenia z partnerem. Pamiętaj, aby zawsze używać tarcz treningowych, które chronią zarówno Ciebie, jak i kolegę.

Proste kopnięcia okrężna łatwo wyglądają tylko na filmach. Opanowanie ich w dostatecznym stopniu może zająć nawet kilka miesięcy. Dlatego najpierw skup się na technice. Jeżeli nie jesteś rozciągnięty, zacznij od popularnych w MMA low-kicków (kopnięć na udo). Uderzenia w dolną strefą są najprostsze do opanowania i najszybsze. Pamiętaj, aby nie popełniać błędów wspomnianych wcześniej. Kopiąc low-kick uderzaj piszczelem lub śródstopiem (zależy, w jakim dystansie znajdujesz się od przeciwnika). Uważaj, aby nie kopnąć w kolano, bo będzie to bolesne zarówno dla Ciebie, jak i dla partnera. Kopnięcia na strefę środkową (middle-kick) i górną (high-kick) wymagają rozciągnięcia ścięgien i mięśni, dlatego stretching powinien być obowiązkowym elementem każdego treningu. Zauważ jednak, że wysokie kopnięcia są efektowne, ale nie tak szybkie, jak te dolne. Łatwiej je zblokować lub zrobić unik. Kopiąc w strefę środkową i górną, musisz liczyć się z tym, że przeciwnik skróci dystans i wytrąci Cię z równowagi. Wysokie kopnięcia są jednak bardzo skuteczne. Potężne uderzenie w głowę, podobnie jak kopnięcie lewą nogą w okolice wątroby natychmiast nokautuje i wyłącza rywala z walki.

Wykonując kopnięcia okrężne, licz się z wieloma kontuzjami, z tego względu, że przeciwnik nawet nieświadomie nadstawi łokieć lub kolano. Kopnięcie piszczelem lub śródstopiem w twarde części ciała partnera nie jest niczym przyjemnym i może skończyć się nawet pęknięciem kości śródstopia.