[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″]Kastet to broń obuchowa używana w walce wręcz, rodzaj połączonych pierścieni zakładanych na dłoń, którą następnie zaciska się w pięść. Kastet jest najczęściej wykonany z metalu, ale zdarzają się kastety wykonane z tworzyw sztucznych, aby nie zostały namierzone przez wykrywacz metalu. Jego przeznaczeniem jest zwiększenia siły uderzenia w celu uszkodzenia ciała przeciwnika. Istnieje kilka odmian kastetów, co związane jest z ich zakończeniem.
Kastety mogą więc być:
zakończone metalowymi wypustami, wtedy to broń obuchowo-miażdząca
zakończone kolcami, wtedy to broń obuchowo-kłująca
zakończone ostrzem, wtedy to broń obuchowo-sieczna
Dlaczego kastet jest nielegalny?
Ale zacznijmy od historii kastetu, a wtedy wszystko stanie się jasne.
Kastet, łacińska nazwa caestus, był używany w walkach rzymskich gladiatorów. Początkowo był czymś w rodzaju rękawicy bokserskiej zrobionej z połączenia metalu i skóry. W przeciwieństwie jednak do obecnych rękawic bokserskich, jego zdaniem było zwiększenie obrażeń przeciwnika niż wytłumienie siły uderzenia. Z czasem, gdy kastet uległ miniaturyzacji, najczęściej do postaci mieszczącej się w dłoni, został on przejęty przez środowiska przestępcze wykorzystujące kastet do ulicznych bójek.
Środowiska te dokładnie wiedziały, co robią: kastet, ze względu na małą powierzchnię, która kontaktuje się z głową uderzanego, powoduje wzrost siły skierowanej w jedno, niewielkie miejsce, przez co wyrządza poważne uszkodzenia tkanek i kości. Nawet niezbyt silny cios we wrażliwy punkt może doprowadzić do śmierci.
Nielegalność kastetu jest zatem spowodowana jego konstrukcją. Kastet jest zbudowany tak, aby zwiększyć siłę ciosu zadawanego pięścią, aby szkoda dla uderzonego była wielokrotnie większa niż cios zadany gołą pięścią. Nielegalne jest używanie kastetu – np. w bójkach, traktowanych jako bójki z użyciem niebezpiecznego narzędzia i odpowiednio wyżej karane. Kastet można posiadać w celach kolekcjonerskich po otrzymaniu pozwolenia wydanego przez komendanta powiatowego Policji. Kastetu nie można nosić przy sobie w celu samoobrony.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]