Kalarippajattu – południowo-indyjska sztuka walki,

utworzone przez | Wrz 4, 2020 | Ciekawostki | 0 komentarzy

Kalarippajattu to starożytna południowo-indyjska sztuka walki, również z wykorzystaniem różnego rodzaju broni.
Różnorodnością i formą technik przypomina chińskie wushu; obejmuje walkę wręcz lub z użyciem broni, m.in.: miecza, włóczni, kija, a także walkę osób nieuzbrojonych z uzbrojonymi; jest ściśle związana ze staroindyjskią tradycyjną medycyną hinduską ajurwedą i ziołolecznictwem, wykorzystuje również starodawne techniki masażu. Opiera się na wiedzy o wrażliwych punktach ciała (marmanach)
Rodowód kalarippayattu sięga początków historii Indii (III tysiąclecie p.n.e.). W XI wieku wykształciły się style, które po latach upadku spowodowanego kolonializmem brytyjskim, wracają do popularności w wielu różnych szkołach.
Kalari oznacza miejsce, w którym udzielane są nauki, a payatt to walka i ćwiczenia. To najstarsza praktykowana wciąż sztuka walki. Legenda głosi, że mistrz Bodhidharma, który pochodził z południowych Indii, dotarł do klasztoru Szaolin, gdzie zaczął nauczać mnichów swojej sztuki walki. Trening miał wzmocnić ich ciała i umysł, a jak wiemy, mnisi stali się prawdziwymi artystami sztuki wojennej.
Europejczycy zetknęli się z kalari w 327 r. p.n.e., gdy Grecy prowadzeni przez Aleksandra Macedońskiego ruszyli na podbój Indii. Była to ostatnia wygrana i jednocześnie najcięższa kampania Aleksandra, bo Hindusi okazali się świetnymi wojownikami. Przez stulecia kalari było sztuką wojenną armii indyjskich królów. Schyłek kalari rozpoczął się, gdy w Indiach zadomowili się Brytyjczycy. Hindusi biegli w swej sztuce tak dali im się we znaki, że najeźdźcy, pod groźbą kary śmierci zakazali treningu wojennej części kalari, zezwalając jedynie na część medyczną.

Historia Kalari
Pierwszym mistrzem kalari był Paraśurama, który pobierał nauki od Siwy, a po jego wniebowstąpieniu podzielił się wiedzą z 21 uczniami. Każdy stworzył własną kalari i sztuka walki rozwinęła się na początku bujnie w południowych Indiach. Nauczano osoby pochodzące z rodzin braminów i kszatrijów, czyli duchownych, nauczycieli i wojowników. Chodziło o to, żeby opanować wszelkie umiejętności niezbędne w walce. Powstało osiem pozycji, dla których inspiracją były walczące zwierzęta, takie jak kot, lew, dzik, wąż czy nawet ryba. Do kalari się wstępuje, często w wieku siedmiu lat. Ceremonia ma religijny charakter. Trening odbywa się według mistycznego rytuału. Ma rozwinąć cztery rodzaje mocy, czyli karuttu: maikaruthu – ciała, manakaruthu – umysłu, ankakaruthu – waleczności, ayudhakaruthu – władania bronią. Uczeń może nauczyć się tantrycznej magii wojennej i ceremonii związanych z Boginią Zagłady i bóstwami sztuki walki. Pobiera nauki masażu i leczenia. Mistrzowie kalari traktowani są przez lokalne społeczności jak lekarze.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

zaprojektował godweb.pl

Share This