NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Judoka Peter Seisenbacher opuścił więzienie. Odbywał karę za molestowanie nieletnich

Po odbyciu dwóch trzecich kary pozbawienia wolności za wykorzystywanie seksualne nieletnich, więzienie w Graz-Karlau opuścił w piątek dwukrotny mistrz olimpijski w judo 62-letni Austriak Peter Seisenbacher.

Zawiedzeni byli przedstawicie mediów, którzy przez więzieniem oczekiwali na pojawienie się dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Los Angeles 1984 oraz Seulu 1988 w kategorii 86 kg. „Wszystko, co mój klient miał do powiedzenia, zostało powiedziane w czasie procesu” – skwitował ich prośby obrońca sportowca Bernhard Lehofer.

Austriackie prawo karne przewiduje warunkowe zwolnienie, po odbyciu dwóch trzecich kary, chyba, że istnieje uzasadnione przypuszczenie popełnienia kolejnego przestępstwa. Seisenbacher został skazany w grudniu 2019 roku przez Sąd Okręgowy w Wiedniu za molestowanie nieletnich na pięć lat pozbawienia wolności. Potem sąd wyższej instancji obniżył karę o dwa miesiące. Judoka sprzeciwiał się prowadzonemu przeciwko niemu postępowaniu karnym i próbował uciec. Pod koniec 2016 roku wyjechał na Ukrainę. W sierpniu 2017 roku został tam aresztowany i we wrześniu 2019 roku przekazany austriackiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Sąd wliczył na poczet kary pięciu lat, okres przebywania w więzieniu na Ukrainie oraz w areszcie tymczasowym w rodzinnym kraju. Seisenbacher ma w kolekcji także złoty medal mistrzostw świata w 1985 roku oraz osiem medali mistrzostw Europy, jeden złoty, trzy srebrne oraz cztery brązowe.