Jakie sterydy są stosowane w sportach walki?

Nie każdy steryd okaże się dobrym wyborem dla zawodnika MMA. Dlatego, cykle znacznie różnią się od tych, stosowanych przez kulturystów. Na bok możemy odstawić wszelkie sterydy o dużej aromatyzacji, które powodują retencję wody w mięśniach. Odkładanie się wody zwiększa wagę, przez co zawodnik nie jest w stanie utrzymać optymalnej wagi. Dlatego, przedstawiciele sportów walki sięgają po sterydy o niższej aromatyzacji. Jednym z najpopularniejszych środków dopingujących jest boldenon, który pomaga w pracy nad definicją mięśni oraz ułatwia redukcję tłuszczu.

Niezastąpione jest również testosteron, który wpływa korzystanie na wytrzymałość oraz siłę fizyczną mięśni oraz pomaga w utrzymaniu stałej wagi. Zawodnicy stosują sterydy o krótkim czasie półtrwania, dzięki czemu, ryzyko ich wykrycia na kontroli jest minimalne. Biorąc pod uwagę, że zawodnicy często są badani tylko przed i po walce, sterydy mogą być dowoli stosowane w okresie przygotowawczym. W sportach walki popularnym sterydem jest także halotestin, a precyzyjniej, Fluoksymesteron. Substancja ta zwiększa twardość mięśni, zwiększa siłę i pobudza większą agresję.

Jakie efekty zapewniają sterydy w MMA?

Stosowanie sterydów z całą pewnością nie jest do końca uczciwe w profesjonalnym sporcie. Rzecz w tym, że wielkie gwiazdy nie ukrywają, że większość zawodników ścisłej czołówki przyjmuje niedozwolone środki. Sam Connor McGregor niejednokrotnie stwierdzał, że wśród najlepszych zawodników UFC nie brakuje przypadków stosowania sterydu. Innymi słowy, czysty zawodnik automatycznie stoi na straconej pozycji. Musimy bowiem wiedzieć, jak liczne korzyści oferują sterydy przyjmowane przez zawodników sportów walki:

  • Szybsza regeneracja mięśni, ułatwiająca przeprowadzenie bardziej intensywnego planu treningowego. Mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji.
  • Zwiększona wytrzymałość i wydolność organizmu, co jest szczególne istotne w przypadku walki na dłuższym dystansie, np. 5 x 5 minut.
  • Większa siłą mięśni oznacza silniejszy cios, ale również daje dużą przewagę w walce w klinczu oraz w pozycjach parterowych.
  • Szybsza redukcja niepotrzebnej tkanki tłuszczowej znacznie zwiększa utrzymanie prawidłowej wagi i zmieszczeni się w limicie danej kategorii.
  • Wzrost agresji, która w sportach walki często jest elementem nieodzownym. Nie od dziś wiadomo, że „grzeczni chłopcy” rzadko robią karierę w sportach walki.

Stawką walk w MMA są nie tylko sukcesy sportowe, ale również duże apanaże finansowe. W związku z tym, profesjonalni zawodnicy muszą się godzić z większą presją, która nierzadko popycha do sięgnięcia po niedozwolone substancje. Nate i Nick Diaz, niezwykle popularni bracia w świecie MMA, od lat posługują się słynnym hasłem: „Wszyscy biorą”.