Ćwiczenia na worku treningowym są świetnym treningiem ogólnorozwojowym. Poprawiają szybkość, sprawność, wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Ze względu na angażowanie podczas treningu wielu partii mięśniowych jednocześnie trening na worku jest również świetnym sposobem na spalenie zbędnych kalorii.
W opinii wielu trenerów wysiłek towarzyszący treningowi na worku bokserskim jest porównywalny ze zmęczeniem podczas intensywnego sprintu – właśnie dlatego trening z workiem jest coraz częściej stosowany nie tylko wśród adeptów sportów walki ale również przez osoby którym zależy na wypracowaniu dobrej kondycji fizycznej.
Jaki worek bokserski wybrać?
Wybór odpowiedniego worka treningowego zależy od wielu czynników.
Klasyczny worek bokserski – najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Worki o standardowym (walcowatym) kształcie są dostępne w wielu rozmiarach. W sklepach można znaleźć klasyczne worki treningowe dla kobiet (są nieco lżejsze, przystosowane do treningu osób o drobniejszej budowie). Klasyczny worek bokserski można polecić każdemu użytkownikowi – posłuży zarówno początkującym, jak i najbardziej zaawansowanym osobom.
Worek treningowy do MMA – bardzo charakterystyczny, wyprofilowany worek do treningu MMA. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu, worek tego typu umożliwia wykonywanie klasycznych ciosów bokserskich, ale także doskonalenie rzutów, ciosy pod wieloma kątami, uderzenia łokciem i wielu innych działań. Worki tego typu są polecane osobom trenującym MMA oraz zaawansowanym użytkownikom, którzy chcieliby urozmaicić swoje dotychczasowe treningi.
Worek hakowy – kolejny worek specjalistyczny. Jest szerszy w górnej części i dość wąski na dole. Służy głównie do ćwiczeń ciosów hakowych i podbródkowych. To worek polecany osobom trenującym boks, MMA i inne sporty walki. Nie jest to rozwiązanie zbyt uniwersalne i dla każdego.
Gruszka bokserska – niewielki worek w kształcie gruszki, pozwala ćwiczyć ciosy podbródkowe i hakowe oraz piąstkowanie. Gruszka bokserska bywa wybierana w zamian za worek uniwersalny z uwagi na brak miejsca.
Na czym zawiesić worek treningowy?
Jeżeli montujesz worek treningowy na strychu lub w innym miejscu, gdzie masz do dyspozycji odsłonięte drewniane belki, zamontowanie worka treningowego jest stosunkowo proste. Możesz wówczas przewiercić element na wylot i zamontować hak, przykręcić uchwyt wkrętami do drewna lub przewiesić go na lince. Nieco trudniejsze zadanie masz w momencie, gdy musisz przytwierdzić worek do sufitu. Przydadzą ci się: kołki rozporowe, wiertarka i mocowanie do worka, najlepiej na minimum cztery śruby. Upewnij się też, że twój strop jest wystarczająco wytrzymały, by sprostać ciężarowi worka treningowego. Jeżeli natrafisz wiertarką na puste fragmenty stropu, konieczne może być wywiercenie dodatkowych otworów.
Jeśli uznasz, że mocowanie worka do stropu jest niepewne lub sufit jest zbyt wysoko, wykorzystaj mocowanie naścienne. Wieszak na hak mocowany do ściany nieco ograniczy dostęp do worka, jednak umożliwi łatwe dostosowanie wysokości zawieszenia.
Worek treningowy stojący
Co zrobić, gdy właściciel mieszkania nie zgadza się na to, by najemca zamontował worek treningowy na stałe? Rozwiązanie jest proste. Kup wolnostojący stelaż do worka treningowego. Często znajduje się on w zestawie z drążkiem do podciągania lub poręczami do pompek. Możliwość zawieszenia worka treningowego mają też niektóre atlasy treningowe.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z worków treningowych stojących. Nie wiszą one na paskach lub łańcuchach, a stoją na bardzo ciężkiej i stabilnej podstawie. Wolnostojące worki bokserskie są jednak znacznie droższe, dlatego adresuje się je głównie do profesjonalistów. Należy też wziąć pod uwagę, że worek treningowy stojący zachowuje się nieco inaczej niż modele zwisające z sufitu.