NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Jak unikać kontuzji w judo?

Judo jest jednym ze sportów walki, w których wysoka kontaktowość zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Jak zatem unikać urazów na macie?

Bardzo często przyczyną kontuzji doznawanych w sportach walki, a więc także w judo, jest, wbrew pozorom, brak wiedzy, a niekiedy nawet brak systematyczności w treningach, do których nasz organizm powinien być odpowiednio przygotowany i przede wszystkim przyzwyczajony. Zdarza się także, że lekceważymy ból, który okazuje się potem bezpośrednią przyczyną urazu. A moglibyśmy go przecież w porę uniknąć, gdyby nie zbagatelizowanie problemu.

Najczęściej do urazów w judo dochodzi podczas samej walki z przeciwnikiem. Najbardziej typowe wydają się urazy barku, skręcenia stawu skokowego, wybicia palców, wszelkiego rodzaju naciągnięcie, zerwania więzadeł stawu kolanowego, przeciążenia (głównie) kręgosłupa, a także mniej lub bardziej poważne złamania. O ile niektóre kontuzje wynikające ze starcia są nie do przewidzenia, a już tym bardziej nie do uniknięcia, o tyle wielu z nich możemy zapobiec, nawet już w trakcie… rozgrzewki!

Rozgrzewka, traktowana przez wielu amatorów po macoszemu, powinna być podstawą wszelkich zajęć judo – czy to treningów, czy walk. Bieganie truchtem urozmaicane różnymi ćwiczeniami (od krążeń, przez wymachy, aż po skipy) to najlepszy sposób na odpowiednie dogrzanie organizmu. W rozgrzewce przy judo warto skupić się na tych partiach ciała, które będą potem pracować najmocniej, czyli na ramionach, biodrach, pachwinach, kolanach i całym tułowiu. Nie oznacza to jednak, że można pominąć głowę czy nadgarstki. Rozgrzewka musi być jak najbardziej kompleksowa. Jeśli przygotowujemy się do konkretnego rodzaju treningu, powinniśmy do jego charakterystyki dostosować konkretne ćwiczenia. Przy treningu siłowym wskazane są na przykład pompki, a z kolei przy szybkościowym – przebieżki.

Po zakończonym treningu czy walce kluczem do zachowania zdrowia jest rozciąganie mięśni. Aby nie zrobić sobie krzywdy, należy rozbić to stopniowo i powoli. Wystarczy pięciosekundowe pozostanie w danej pozycji, a następnie powrót do pozycji, od której zaczynaliśmy. Przy każdej kolejnej próbie jednak powinniśmy starać się rozciągać „głębiej”. Nie wolno zwlekać ze stretchingiem – rozciąganie musi zostać wykonane na rozgrzanych mięśniach, bezpośrednio po zakończeniu zajęć.