NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Jak poradzić sobie z porażką podczas rywalizacji w sportach walki?

W miarę własnego rozwoju, możesz podjąć decyzję o tym, by sprawdzić poziom swoich umiejętności podczas zawodów. Nieważne jaki sport walki trenujesz. Zarówno w BJJ, zapasach czy judo jest to dobry sposób na przetestowanie swojej techniki z ludźmi, z którymi nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia. Podczas tego typu konfrontacji często wychodzą “dziury”, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Ponieważ zwycięża tylko jeden zawodnik, musisz mieć świadomość tego, że pewnie i Ty będziesz musiał zasmakować goryczy porażki. Może to prowadzić do uczucia rozczarowania. Możesz również sam zakwestionować swoje umiejętności.

Oto 5 sposobów na radzenie sobie z porażką w sportach walki:

1. Myśl przyszłościowo

Wyobraź sobie, że za chwilkę rozpoczynają się zawody. Wchodzisz na salę i wszyscy są słabsi od Ciebie. Z łatwością ich pokonujesz i zdobywasz pierwsze miejsce.

A teraz pomyśl, że walczysz z profesjonalistami, z którymi przegrywasz, ale wynosisz całą masę spostrzeżeń, które pozwalają Ci udoskonalić swoje działania.

Jak myślisz, co jest dla Ciebie korzystniejsze?

Jeśli rzeczywiście myślisz o rozwoju w danej dyscyplinie, to docenisz tę przegraną walkę. Starcie z bardziej doświadczonym zawodnikiem wpłynie na Twój rozwój. Zapewne od razu po nim będziesz wiedział nad czym musisz popracować, co jest Twoją słabą stroną.

Mniej martw się o sam wynik, a bardziej skupiaj się na samorozwoju.

2. Pracuj nad rzeczami, które sprawiają Ci trudność

Samoświadomość jest jedną z tych rzeczy, która oddziela mistrzów od przeciętnych zawodników sportów walki. Po przegranej walce powinieneś usiąść i przeanalizować całe starcie. Wypisać to, nad czym musisz popracować oraz to, w czym czujesz się naprawdę mocny.

Nie ma sensu użalać się nad sobą. Lepiej ten czas przeznaczyć na pracę nad słabymi stronami. Upewnij się, że wszystkie “luki”, które wpłynęły na Twoją przegraną, zostały wypełnione, zanim zdecydujesz się na kolejną walkę.

3. Idź na trening

Po przegranej walce dobrze jest pójść na trening, by rozładować negatywne emocje. Pozwala to także natychmiast skupić się nad słabymi stronami walki. Już sama świadomość tego, że włożyłeś pracę w to, by naprawić błędy, które doprowadziły do Twojej przegranej, na pewno Cię uspokoi. Nigdy nie wiesz, kiedy znowu będzie miała miejsce sytuacja, w której staniesz do pojedynku z zawodnikiem, który wygrał z Tobą.

4. Pamiętaj, że wciąż możesz liczyć na przyjaciół i instruktorów

Zarówno Twój trener, jak i koledzy z klubu będą nawet wtedy, gdy przegrasz walkę. Jeśli okaże się, że odsunęli się od Ciebie tylko dlatego, że nie byłeś na pierwszym miejscu, to znaczy, że nigdy nie byli Twoimi przyjaciółmi. Ci, którzy są prawdziwymi kumplami, posłuchają Twoich “żali” i być może nawet coś podpowiedzą ? W końcu sami zapewne niejednokrotnie byli na tej gorszej pozycji.

5. Kontynuuj rywalizację

Uczucie rozczarowania może doprowadzić do tego, że pasja i chęć rozwoju zanikną. Nie zniechęcaj się jednak! Nie rezygnuj z dalszych rywalizacji. Popracuj nad błędami i wystartuj przy kolejnej okazji. Wtedy przekonasz się, że warto jest się rozwijać.

W przypadku sportów walki, przegrana jest praktycznie nieunikniona. To jest coś, co spotyka nawet największych wojowników. Wydawać mogłoby się, że istnieją tacy, którzy są niepokonani. Pomyśl wówczas o tym, że doświadczyli porażki wielokrotnie na treningach i sparingach.

To tak, jakby zostać czarnym pasem, nigdy nie odklepując. To tak nie działa. Często przegranie są najcenniejszymi lekcjami. To one sprawiają, że kolejny raz analizujesz i poprawiasz własne błędy.

Zamiast użalać się nad sobą, bierz się do roboty. Pracuj nad swoimi słabościami i staraj się stać lepszą wersją samego siebie.