NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Jak nauczyć się kopać?

Jeżeli chcesz szybko nauczyć się kopać, musisz zacząć od rozciągania mięśni i ścięgien. Ludzki organizm nie jest przyzwyczajony do wykonywania skomplikowanych ruchów nogami. Na co dzień nóg używa się jedynie do chodzenia i biegania. Zacznij powoli przyzwyczajać ścięgna i mięśnie do bardziej skomplikowanych ruchów.

Każdy początkujący adept sztuk walki chciałby jak najszybciej nauczyć się kopać. Jednak opanowanie nawet podstawowych i najprostszych technik zajmuje sporo czasu. Możesz przyspieszyć proces nauki, wykonując różnego rodzaju ćwiczenia i trenować dodatkowo w domu. Dwa czy trzy treningi w tygodniu to często za mało, żeby szybko opanować kopnięcia. Trenuj wszędzie, gdzie tylko możesz.

Pamiętaj, że warto wykonywać wiele różnych ruchów w czasie stretchingu. Zanim jednak przejdziesz do rozciągania, wykonaj 15, 20-minutową rozgrzewkę. Pozwoli Ci to uniknąć naderwania mięśni i innych kontuzji. Po intensywnej rozgrzewce mięśnie i ścięgna są już przygotowane do stretchingu.

Zacznij od stania w rozkroku. Ułóż stopy tak szeroko, jak tylko możesz, do granicy bólu. Teraz wykonaj dziesięć skłonów do lewej nogi, później do prawej a na końcu do środka. Po każdych dziesięciu skłonach wyprostuj sylwetkę i mocno wypchnij biodra do przodu. Warto również rozciągać się siedząc na materacu. Tutaj również wykonuj skłony do każdej nogi. Zrób również siad płotkarski i staraj się rozciągnąć wszystkie mięśnie. Stretching powinien trwać 15 do 20 minut. Na koniec spróbuj zrobić szpagat w bok i przód. Rozciągać możesz się codziennie. Pamiętaj jednak, że trening stretchingu do granic możliwości może być realizowany maksymalnie dwa do trzech razy w tygodniu.

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces w sportach walki, każdą wolną chwilę powinieneś wykorzystywać na ćwiczenia. Podczas codziennych czynności w domu, staraj się niektóre czynności wykonywać nogami. Otwarcie szafki, lodówki czy drzwi po kilku dniach nie będzie problemem. Z czasem możesz pokusić się o zapalanie i gaszenie włącznika światła stopą. W wolnych chwilach trenuj kopnięcia. Jeżeli jeszcze masz problemu z kopaniem, postaw przed sobą stołek i staraj się wykonać front kick i middle kick nad nim. Gdy dojdziesz do wprawy, możesz użyć krzesła i kopnięcia wykonywać nad oparciem. Dobrym ćwiczeniem na opanowanie techniki i zwiększenie siły kopnięcia jest podniesienie kolana w górę i kopanie bez opuszczania stopy. Taki trening pozwoli Ci również zapanować nad utrzymaniem równowagi. Na początek postaraj się kopnąć 5 razy. Za każdym razem wróć nogą do pozycji wyjściowej, nie opuszczając jej na ziemię.  Nie musisz kopać wysoko. Na początek wykonuj techniki na wysokość kolana i uda. Za czasem dojdziesz do wprawy i będziesz kopał na korpus lub nawet na wysokość głowy. Dla poprawienia ruchomości stawów możesz przeplatać front kick z middle kicki i z back kick.

Ciekawostka – Czy w karate można kopac w głowę?

Zabronione są ciosy rękami w głowę oraz uderzenia w krocze i kolana. Celem walczących oraz najwyżej punktowaną akcją jest knockdown przeciwnika, co skutkuje zdobyciem pełnego punktu (ippon) i wygraną.