NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

IBJJF wprowadza nowe zasady karania za pasywność

Federacja IBJJF ogłosiła zmianę zasad mające na celu zwalczanie pasywności, które będą obowiązywały na wydarzeniach IBJJF FloGrappling Grand Prix.

Zasady wejdą w życie w piątek 3 marca, podczas kolejnej gali, na której zobaczymy zawodników kategorii lekkiej mężczyzn, kategorię kobiet wagi ciężkiej oraz kilka super walk, z których część została już ogłoszona.Zmiana zasad dotyczy definicji pasywności lub braku walki, aby szybciej karać sportowców, którzy nie dążą do progresji pozycji. Wyraźna zmiana ma na celu zmniejszyć częstotliwość przypadków, w których obaj sportowcy są jednocześnie karani za hamowanie tempa walki.

1. Brak chęci walki (pasywność) jest definiowana przez jednego zawodnika wyraźnie nie dążącego do progresji pozycji w pojedynku. Jest to zmiana w stosunku do obecnego przepisu, która również karze zawodnika pracującego nad zatrzymaniem postępującego przeciwnika.

2. Kary za brak waleczności będą nakładane w następującej kolejności po tym, jak sędzia uzna, że jeden lub obaj zawodnicy biorą udział w sytuacjach opisanych w punkcie 1. Sędzia odlicza 10 kolejnych sekund i sygnalizuje brak walki komendą słowną „Lute”, odnoszącą się do kary nałożonej na zawodnika.

Wreszcie, aktualizacja zasad na nowo definiuje karanie pasywności w pozycji 50-50, w której najczęściej spotykamy się z przypadkami braku progresji pozycji. Zawodnicy, którzy złapią za pas lub połę przeciwnika w tej gardzie, będą mieli 10 sekund na wykorzystanie chwytu, w przeciwnym razie otrzymają karę.