NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Gordon Ryan a środki dopingujące

Obecnie przyjmowanie sterydów w BJJ nie jest niczym nowym, dla przykładu jeden z głównych organizatorów ADCC, Mo Jassim pośrednio poparł przyjmowanie dopingu przez zawodników startujących na jego imprezie, zapewniając o braku kontroli antydopingowych.

Jeden z najlepszych grapplerów w historii, Gordon Ryan jest wyraźnym przykładem przyjmowania PEDs (ang. Performance Enhancing Drugs). Amerykanin prześmiewczo wypowiada się w social mediach o stosowaniu sterydów, niejednokrotnie wskazując na Brazylijczyków masowo stosujących doping. Bez względu na to czy popieramy przyjmowanie środków dopingujących lub jesteś temu przeciwni, musimy spojrzeć prawdzie w oczy. Większość zawodników światowej czołówki BJJ korzystało lub korzysta z pomocy środków farmakologicznych. 

Joe Rogan w ostatnim odcinku swojego podcastu z Davem Portnoyem wskazał na Gordona Ryana, jako przykład sportowca stosującego PEDs:

-„Gordon Ryan, który jest największym grapplerem wszechczasów, otwarcie przyznaje się do zażywania środków dopingujących. Otwarcie o tym mówi. A to tylko dlatego, że wszyscy to robią… Jeśli na niego spojrzysz, wygląda jak grecki bóg.”

-,,Do tego jest najbardziej oddany, najbardziej inteligentny, najbardziej techniczny… I jest szkolony przez najlepszego trenera na świecie (Johna Danahera). Z pewnością jest najlepszym zawodnikiem No-Gi Jiu-Jitsu, jaki kiedykolwiek żył. Wszyscy to przyznają, wszyscy się go boją, dominuje nad wszystkimi… Wygrał jakieś 50+ meczów z rzędu – co jest niespotykane.Zarabia miliony dolarów bez walki w MMA, bez uszkodzenia mózgu i dominuje w swojej sztuce, w tym, czemu jest oddany. Można powiedzieć, że to wszystko przez przyjmowanie sterydów, ale to nieprawda. To także jego warsztat techniczny.”

-,,Jeśli spojrzysz tylko na wszystkich elitarnych zawodników w tym sporcie, jeśli pojedziesz na ADCC i dokładnie się im przyjrzysz – tak wielu z nich jest na bombie!Tak więc przypisywanie tego wszystkiego środkom dopingującym jest szalone. Ale stwierdzenie, że nie odgrywa w tym żadnej roli, jest również nieprawdziwe. Jest to ważny czynnik, ponieważ pozwala mu więcej trenować, lepiej się regenerować i spędzać 365 dni na macie.”