NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Geneza MMA

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″]Mieszane sztuki walki, czyli MMA, należą dziś do najbardziej popularnych i widowiskowych dyscyplin, oglądanych na całym świecie. Cieszą się olbrzymim zainteresowaniem prawie na każdym kontynencie i niemal w każdym kraju są zawodnicy, którzy osiągają lub chcą ociągać w tej dyscyplinie coraz lepsze wyniki. Trudno w to uwierzyć, że MMA to sport o stosunkowo krótkiej historii. Skąd się wziął i jak to się stało, że stał się tak popularny?

Skąd się wzięło MMA

Historycznych początków MMA możemy doszukiwać się w starożytnej Grecji. Jedną z dyscyplin antycznych igrzysk olimpijskich był pankration, czyli sztuka walki polegająca na połączeniu zapasów i pięściarstwa. Jednak zważywszy na małą liczbę zasad, jakimi rządził się pankration, był on tylko w teorii podobny do współczesnego MMA.
Kolebką współczesnego MMA jest Brazylia. W latach dwudziestych XX wieku ówczesny mistrz ju-jitsu Carlos Gracie zorganizował turniej o nazwie Vale Tudo, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „wszystko dozwolone”. Po osiągnięciu ogromnego sukcesu i rosnącej popularności Vale Tudo w Brazylii, potomkowie Carlosa postanowili spróbować swoich sił i spopularyzować ten rodzaj zawodów w Stanach Zjednoczonych.
Sam skrót nazwy dyscypliny pochodzi z języka angielskiego: mixed martial arts – dokładnie właśnie mieszane sztuki walki. Tak jak nazwa ta wskazuje jest to dyscyplina, której zawodnicy korzystać mogą bardzo szerokiego zakresu różnych technik walki. Wynika to z faktu, iż w dyscyplinie tej istnieje bardzo mało ograniczeń co do stosowanych ciosów, chwytów, ataków.

Rozwój popularności MMA

Mieszane sztuki walki, zbliżone do ich obecnego charakteru, rozwijały się już od okresu po pierwszej wojnie światowej, jednak stosunkowo długo trwało oczekiwanie na prawdziwy przełom popularności tej dyscypliny. Szerszy rozgłos MMA zyskało dopiero za sprawą federacji UFC, choć w Japonii od 1985 roku działała już organizacja Shooto.
Początki jak zawsze nie były łatwe, a walki miały charakter nieoficjalny. Przełomowym momentem w historii światowego MMA był bez wątpienia dzień 12 listopada 1993 roku, wtedy to został zorganizowany pierwszy oficjalny turniej Ultimate Fighting Championship (UFC). Jednym z organizatorów UFC był nie kto inny tylko bratanek Carlosa Gracie – Rorion Gracie. Mimo upływu lat UFC pozostaje najbardziej rozpoznawalną i skupiającą najlepszych zawodników organizacją MMA na świecie. Pierwsze gale UFC rządziły się innymi prawami niż te, które możemy podziwiać obecnie.
Jednak mimo podobnego okresu powstania, UFC i organizacje japońskie pozostały daleko od siebie i obecnie to właśnie amerykańska UFC wiedzie na świecie prym, podczas gdy federacje japońskie cieszą się lokalną popularnością w krajach Dalekiego Wschodu.
Swoją popularność mieszane sztuki walki zawdzięczają prawdopodobnie widowiskowe mu charakterowi gal i spektakularnym pojedynkom, pełnym efektownych starć, popisowych chwytów i wyjątkowych zwycięstw – oraz oczywiście fatalnych porażek.
UFC jest obecnie najbardziej znaną federacją mieszanych sztuk walki, a mistrzowie w niej występujący liczyć mogą na światową rozpoznawalność i duże zarobki. Nic dziwnego, że to właśnie w tej organizacji wielu wojowników MMA chciałoby widzieć swoją przyszłość!. A szansę na to, by w mieszanych sztukach walki zaistnieć i zdobyć upragniony pas mistrzowski mają zawodnicy wielu różnych dyscyplin. Często okazuje się, że doświadczenie w różnych sztukach walki pozwala w MMA osiągać spektakularne rezultaty. Jest oczywiste, że to ci wojownicy, którzy są wszechstronnie wytrenowani zarówno w stójce jak i parterze , mają największe szansę na mistrzostwo.
Na każdym niemal kontynencie istnieje kilka organizacji mieszanych sztuk walki. Tymi dominującymi i najbardziej znanymi, poza oczywiście Ultimate Fighting Championship, są Bellator, Absolute Championship Berkut, One czy największa europejska organizacja, powstała w Polsce: KSW.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

AI Chatbot Avatar