Nawet jeśli Twój napastnik jest od Ciebie większy, możesz go pokonać, jeśli tylko będziesz pamiętać, w które miejsca należy go uderzyć. Oczy, nos, kolana, krocze, splot słoneczny i gardło, to najbardziej wrażliwe miejsca.
Czy można bronić się nożem?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK. Nóż w świetle polskiego prawa jest przedmiotem użytkowym i nie traktuje się go jako broń białą, w związku z tym nie obowiązuje go ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
Czy można zabić w obronie własnej?
W sytuacji gdy dochodzi do naruszenia miru domowego, mamy prawo skorzystać z tak zwanej obrony koniecznej przewidzianej w art. 25 Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu karnego nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
Kiedy można się bronić?
Aby działanie można było zakwalifikować jako obronę konieczną, niezbędne jest wystąpienie trzech warunków: musi mieć miejsce zamach (atak) na dobro lub osobę chronione prawem, zamach musi mieć charakter bezpośredni, zamach musi być bezprawny.
Co grozi za zabicie czlowieka w obronie wlasnej?
do: 31 grudnia 2022 r. Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.