Doskonalenie techniki i siły ciosu odbywa się przede wszystkim poprzez walkę z partnerem. Jednak boks to sport podwyższonego ryzyka – jak więc wzmocnić siłę ciosu w bezpieczny sposób podczas treningu bokserskiego w klubie? Dobrym pomysłem na bezpieczne wzmacnianie siły uderzenia są ćwiczenia z workiem treningowym, walka z cieniem albo uderzanie w tarczę bokserską trzymaną przez trenera. Samodzielnie możemy zwiększać siłę ogólną dolnych partii mięśni, a co za tym idzie – siłę ciosu – na siłowni. Warto też zadbać o kondycję, bo skrajne zmęczenie osłabia siłę ciosu.
Aby zwiększyć siłę ciosu w bezpieczny sposób, powinniśmy wykonywać ćwiczenia z workiem treningowym pod okiem trenera. Możemy też ćwiczyć uderzając w tzw. packi bokserskie bądź tarcze bokserskie. W ten sposób nie narażamy nikogo na uderzenie i możemy wzmacniać siłę oraz ćwiczyć technikę. Co ważne, to właśnie dobra technika jest podstawą siły ciosu – dobrze wyprowadzony, średnio mocny cios jest silniejszy niż mocne uderzenie wyprowadzone w nieprecyzyjny sposób.

Dobrym sposobem na ćwiczenie precyzyjności i szybkości, a co za tym idzie siły ciosu, jest tzw. walka z cieniem. Wyobrażamy sobie atakującego nas przeciwnika i staramy się go “trafić” w wyznaczone punkty. Choć w grę nie wchodzi tu sama siła (nie ma przedmiotu, w który możemy uderzać z całą mocą), to ćwiczenie prawidłowej techniki wyprowadzania uderzeń zaowocuje lepszym, silniejszym ciosem – po prostu jego siła będzie lepiej skoncentrowana na punkcie docelowym.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy wzmacniać siłę ciosu w bezpieczny sposób w klubie, to obecnie musimy patrzeć na więcej czynników niż tylko kontuzyjność boksu. O bezpieczeństwo podczas treningu bokserskiego należy zadbać także pod kątem ochrony przed koronawirusem. Podstawą jest dezynfekcja dłoni i sprzętu bokserskiego przed i po zakończonym treningu.

W klubie warto wykonywać ćwiczenia niezwiązane bezpośrednio z samą walką: martwy ciąg, przysiady oraz szybkie pompki. Siła ciosu nie wynika z samych ramion – pochodzi z tułowia oraz dolnych partii ciała. Dlatego podczas treningu warto się na nich skupić i zwiększać swoją ogólną siłę i wytrzymałość.

Warto pamiętać, że w boksie naszym największym przeciwnikiem jest zmęczenie i wynikający z niego brak koncentracji. Kiedy jesteśmy skrajnie wyczerpani, możemy mieć problem z silnym wyprowadzeniem ciosu czy utrzymaniem gardy. Dlatego trenując w klubie siłowo nie możemy zapominać o treningach kondycyjnych. Włączmy do swojego programu treningowego regularne bieganie bądź inny sport, który będzie zwiększał naszą wydolność płuc i wytrzymałość.

Nie da się ukryć, że trenowanie boksu może wiązać się z urazami. Jak w każdej dyscyplinie sportu, tak samo w boksie podejmujemy ryzyko kontuzji. Jednak w większości przypadków jesteśmy w stanie skutecznie się przed nimi ochronić albo zminimalizować ich skutki. Dlatego przygotowując się do treningu bokserskiego w klubie, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednibsprzęt i akcesoria.