Trening z użyciem tarczy bokserskich odgrywa ważną rolę podczas doskonalenia swoich umiejętności bokserskich. Jest to nie tylko forma szkolenia się w kwestii uderzeń, lecz oprócz sparingów, treningi z użyciem tarczy są realistyczną formą treningu wyprowadzania ciosów. Podczas uderzeń w tarcze bokserskie, poprawiamy zarówno technikę ciosów, jak i ich szybkość, oraz doskonalimy obronę na ciosy.

Mówi się, że geneza treningu na tarczach sięga XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych – podobno amerykańscy trenerzy w roli pierwszych tarcz początkowo wykorzystywali zwykłe kapcie, wsuwane na ręce aby absorbować uderzenia. Tarcze w znanej nam współczesnej wersji pojawiły się dopiero w połowie lat 60. XX wieku. Szczyt popularności przeżywały wówczas dalekowschodnie sztuki walki, a treningi na tarczach w wykonaniu legendarnego Bruce’a Lee budziły powszechny zachwyt. Jednakże dopiero w latach 80 tarcze stały się nieodzownym elementem wyposażenia sal treningowych, a rozwiązania zaadaptowane z tradycyjnych sztuk walki znalazły zastosowanie w tarczach stworzonych specjalnie do muay thai i kickboxingu. Dzięki temu tarcze treningowe na dobre wpisały się w metodologię treningu sportów walki i wyznaczały jego kanon na następne dziesięciolecia.

Tarcze do boksu i MMA , po co nam trening szybkościowy?

Patrząc czysto technicznie na sporty uderzane, to siła ciosu powinna być najważniejszym czynnikiem, podczas walk. Jednak tak nie jest, ponieważ niezwykle często, to szybkość i odpowiednie wyczucie czasu jest aspektem tworzącym mistrzów. Dlaczego taks się dzieje? Uderzenia na tarcze bokserskie, dzięki którym zyskujemy szybkość uderzenia, sprawiają, że znacznie łatwiej jest nam trafić przeciwnika, dlatego,  gdy ktoś stawia na siłę uderzenia, to osoba stawiająca na szybkość wygrywa, poprzez techniczne aspekty. Co daje nam siła uderzenia, gdy nasz przeciwnik jest nie do trafienia?

Odpowiednie uderzenia na tarcze do boksu, to klucz sukcesu wielu znakomitych pięściarzy na świecie. Musimy wiedzieć, że obecnie ten szlachetny sport skupia się bardziej na punktowaniu, ponieważ taki sposób prowadzenia jest skuteczniejszy. Gdy naprzeciwko siebie staną dwie osoby posiadające tę samą siłę uderzenia, kluczowe będzie, który z nich trafi jako pierwszy. Tarcze bokserskie wprowadzają do naszej gry także uniki, dzięki którym zdecydowanie lepiej bronimy się przed ciosami.

Jakie nawyki wyrabiają tarcze bokserskie?

Tarcze bokserskie w odróżnieniu z uderzeniami na worek pracują na ludzkim organizmie. W ten sposób możemy lepiej wyczuć dystans, ponadto jak mówi znane powiedzenie, worek nie oddaje, dlatego podczas tarczowania z trenerem, musimy być cały czas skupieni, aby trafiać w cel, samemu przy tym nie dostając. Warto również docenić tarcze do boksu pod względem pracy na nogach. Wiele osób początkujących zapomina o aspekcie ruchowym i o ile podczas tak zwanej walki z cieniem, nie przeszkadza to w żadnym momencie, to brak ruchu może odbić się negatywnymi skutkami podczas sparingu.

Praca na tarczach tworzy równie wyjątkową więź z trenerem – podczas treningu możemy się dobrze zgrać i zsynchronizować z drugą osobą, co pozwala trenującym porozumieć się praktycznie bez słów. Taki poziom porozumienia i relacji praktycznie uniemożliwia przeoczenie błędów w technice i złych nawyków, co w konsekwencji przekłada się później na wyniki sportowe i procentuje podczas walk na ringu. Jeśli ty i twój trener dobrze się rozumiecie w ringu, czasami jedna prosta wskazówka może być na wagę złota, a w dalszej perspektywie – zmienić obraz pojedynku.

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty oferowane przez tarcze bokserskie, łatwo możemy stwierdzić, że są one ważnymi akcesoriami podczas treningów. Jednak pojawia się pytanie, jakie kupić tarcze, które będą dobre zarówno dla osoby tarczującej, jak i dla tej uderzającej.

Współcześnie dostępne tarcze bokserskie są zróżnicowane pod kątem budowy i zastosowania. Spośród dostępnych na rynku modeli, możemy wyróżnić następujące typy tarcz:

Tarcze mini – bardzo małe tarcze, najczęściej wielkości samej dłoni tarczującego. Używane głównie do treningu precyzji, szybkości i timingu. Są bardzo lekkie i idealnie nadają się do tworzenia długich kombinacji. Szczególnie polecane zaawansowanym uderzaczom, o wyrobionej celności i precyzji uderzenia, oraz zawodnikom MMA z uwagi na mniejszą powierzchnię stosowanych w tym sporcie rękawic.

Kijki treningowe, tzw. „makarony” – idealne do doskonalenia uników i szybkości ciosów. Odciążają również łokcie tarczującego i zapobiegają nieprzyjemnym kontuzjom. Przez daleki zasięg ruchu są też świetnym wyborem przy sesjach tarczowania zorientowanych na pracę na nogach i kontrolę dystansu, pozwalając tarczującemu na “rażenie” boksera imitowanymi ciosami na dużą odległość.

Tarcze typu flex mitts, tzw. packi – świetnie sprawdzają się podczas pracy nad techniką wyprowadzania ciosów i ich celnością. Tarcza umieszczona jest na sztywnej rękojeści, która wskutek impetu uderzenia odbija się po ciosie. Taka konstrukcja tarczy absorbuje większość siły uderzenia, dzięki czemu tarcze tego typu bardzo dobrze chronią łokcie i nadgarstki tarczującego, które nie są tak obciążane jak w przypadku standardowych tarcz. Podobnie jak przypadku “makaronów”, tarczujący zyskuje dodatkowy zasięg, co ułatwia pracę nad szeroko rozumianą defensywą; szczelną gardą, zbijaniem ciosów, kiwkami, unikami i rotacjami.

Tarcze bokserskie – tarcze bokserskie średniej i dużej wielkości to najczęściej używane narzędzie przez trenerów, popularne ze względu na uniwersalność zastosowania. Poszczególne tarcze tego typu różnią się wielkością, profilem i grubością warstwy amortyzującej. W tej kategorii znajdziemy też tarcze, które jako wypełnienie mają zastosowaną poduszkę wypełnioną powietrzem; świetnie tłumią ciosy, co umożliwia skupienie się na mocy uderzenia.

Tarcze Pao – tarcze cięższe, o większej powierzchni pozwalające na uderzanie zarówno rękami jak i nogami. Dobrze do treningu kopnięć i uderzeń łokciami. Bardzo często stosowanie w Muay Thai czyli boksie tajskim.

Duże tarcze do kopnięć, tzw. „walizki” – ciężkie tarcze, które sprawdzą się w najcięższej pracy nad kopnięciami i uderzeniami – popularne wśród trenujących muay thai, a także wśród adeptów tradycyjnych sztuk walki, takich jak karate czy taekwondo. Duża powierzchnia tarczy ułatwia celowanie i chroni trenera przed mocą kopnięcia, co pozwala kopiącemu na rozwinięcie dużej siły i dynamiki ataków nogami.

Tarcze typu Power Punch – przeważnie okrągłe, z dużym wypełnieniem i uchwytami do trzymania. Pozwalają na doskonalenie siły ciosu – bardzo dobrze absorbują ciosy, co pozwala na efektywną pracę nad mocą uderzenia.

Pasy trenera, tzw. zbroja trenera lub pancerz trenerski – tego typu ochraniacze tułowia używane najczęściej jako dodatek do tarcz. Pasy tego typu posiadają wypełnienie na korpusie, przez co możemy poćwiczyć ciosy na dół, jednocześnie symulując prawdziwą walkę. Stanowią doskonały wybór dla ambitnych zawodników muay thai, MMA i K-1, pozwalając na płynne wplatanie uderzeń kolanami i kopnięć w sesję tarczowania, jednocześnie zapewniając trenerowi optymalną ochronę.

Ochraniacze na uda – ich zastosowanie jest podobne jak w przypadku pasów – tyle, że używamy ich do treningu kopnięć na uda, czyli wewnętrznych i zewnętrznych lowkicków. Mają za zadanie maksymalnie chronić nogi: zarówno trenera, jak i zawodnika.

Dobrze dobrane tarcze sprawiają, że szybko poprawimy swoje umiejętności bokserskie jak i MMA.