Odpowiednia diagnostyka laboratoryjna powinna zweryfikować poziomy poszczególnych hormonów determinujących zdrowie metaboliczne. Morfologia krwi i pozostałe podstawowe badania wskażą trop ewentualnych niedoborów witamin z grupy b i żelaza. Wyrównanie niedoborów witaminowo-mineralnych poprzez spersonalizowaną dietę i suplementację skutkuje wzrostem hemoglobiny – niezwykle ważnej w kontekście transportu tlenu do mitochondriów, w których zachodzą procesy cyklu Krebsa i fosforylacji oksydacyjnej, których finałem jest powstanie ATP w warunkach tlenowych. Fakt, że walka w klatce zazwyczaj toczy się również w warunkach beztlenowych nie oznacza, że tlenowe procesy pozyskiwania energii nie są dla zawodnika sportów walki istotnym czynnikiem wpływającym na regenerację i homeostazę energetyczną organizmu. Im dłuższa walka tym angaż procesów tlenowych w generowanie ATP będzie większy. Np. boks zawodowy, w którym zawodnicy rywalizują niekiedy na dystansie 12 rund po 3 minuty będzie charakteryzował się przewagą tlenowych przemian energetycznych względem walki w MMA, w której zawodnicy walczą 3 rundy po 5 minut. Istotnym czynnikiem wpływającym na intensyfikację wysiłku w MMA są oczywiście zmiany płaszczyzny walki i dużo pracy zapaśniczej oraz parterowej. Wysiłek w sportach chwytanych z zasady wiążą się z większą ilością przemian beztlenowych.
Właściwy poziom hormonów tarczycy i hormonów steroidowych u zawodnika wpływa na procesy metaboliczne w organizmie zawodnika, w związku z tym wyrównanie zaburzeń na osi podwzgórze-przysadka- nadnercza, podwzgórze-przysadka-tarczyca oraz podwzgórze-przysadka-gonady stanowi podstawę. Niewątpliwie odpowiednie funkcjonowanie osi hormonalnych będzie warunkowało skuteczną adaptację do wysiłku fizycznego poprzez wpływ na funkcje trawienia, odbudowę zasobów glikogenu po treningu, syntezę białek mięśniowych, metabolizm komórkowy, czyli generowanie energii i tym samym tempo regeneracji potreningowej. Warto zwrócić uwagę, że często zawodnicy borykają się z niskim poziomem testosteronu wynikającym z przetrenowania, przewlekłego stresu związanego z ciężkimi treningami, walką, życiem prywatnym. Należy przy tym pamiętać, że spadek stężenia testosteronu indukowany wysiłkiem fizycznym jest normalnym zjawiskiem występującym u sportowców i nie wiąże się z pogorszeniem adaptacji treningowych.
Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, ale również zastosowanie odpowiedniej probiotykoterapii oraz wprowadzenie suplementów wpływających korzystnie na funkcje jelit takich jak np. laktoferyna, kwas masłowy, może być pomocne w okresie offseasonowym.
Często pojawiają się problemy z przestymulowaniem, nadmierną aktywacją współczulną wywołaną używaniem popularnych przedtreningówek oraz nadmiernym obciążeniem treningowym. Często wśród zawodników przetrenowanych obserwujemy obniżony, potreningowy poziom glikokortykoidów co uniemożliwia skuteczną mobilizację substratów energetycznych poprzez proces glikogenolizy i lipolizy i tym samym uniemożliwia adaptację organizmu do ciężkich wysiłków fizycznych. Możemy również zaobserwować przewlekle podwyższony poziom kortyzolu, obniżony poziom testosteronu całkowitego i wolnego, znaczy wzrost kinazy kreatynowej oraz przewlekłe zmęczenie i spadek libido.
Zadbanie o jakość i długość snu, uzupełnienie niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, magnezu, cynku, selenu, witamin z grupy b, zastosowanie ziół, suplementów i adaptogenów takich jak ashwaganda, różeniec górski, maca peruwiańska, tongkat ali i wiele innych, optymalizacja poziomu leptyny i neuroprzekaźników, a w szczególności dopaminy, serotoniny, melatoniny i GABA regulujących wydzielanie testosteronu i redukcja stresu stanowią podstawowe czynniki poprawy wydzielania endokrynnego.
W celu zachowania optymalnej pracy układu nerwowego i wsparcia odpowiedzi na bodźce stresowe, zalecam zawodnikom stosowanie elementów takich jak regulacja snu, cyklu dobowego, medytacja, okresowe elementy ekspozycji na zimno, światło słoneczne oraz saunowanie. Dopiero później suplementację adaptogenami lub odpowiednio dopasowanym zestawem nootropików, czyli substancji optymalizujących pracę ośrodkowego układu nerwowego. Polecam sportowcom stosowanie ziół o właściwościach adaptogennych w rotacji, czyli zmieniając rodzaj suplementu w zależności od zapotrzebowanie mniej więcej po okresie 8 tygodni, dzięki czemu mogą zweryfikować, które preparaty funkcjonują najlepiej w ich organizmie.
Warto zadbać w okresie offseasonowym o odpowiednią podaż aminokwasów tworzących strukturę kolagenu takich jak prolina, lizyna, glicyna. W praktyce warto uzupełnić dietę o kości szpikowe lub hydrolizaty kolagenu i galaretki z żelatyną, co w długoterminowej skali zmniejszy ryzyko odniesienia poważnej kontuzji w trakcie treningu lub walki. Identyfikacja i eliminacja ewentualnych przewlekłych infekcji bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych stanowi ważne ogniwo, gdyż dolegliwości te często towarzyszą sportowcom trenującym sporty kontaktowe.
Druga część okresu offseasonowego stanowi czas, w którym wprowadza się suplementację sportową ukierunkowaną na wsparcie adaptacji wysiłkowej, hamowanie zakwaszenia i zmęczenia mięśni w trakcie wysiłku. Takie podejście zapewnia ciągły wzrost formy sportowej bezpośrednio przed wejściem do fazy przygotowawczej czyli ostatnich 8 tygodni przed walką. Podstawę tej suplementacji stanowią preparaty kreatyny, beta-alaniny, fosforanów, azotanów, wodorowęglanów, aminokwasów oraz wielu innych skutecznych ergogeników. Warto zwrócić uwagę, by preparaty były najwyższej jakości.