NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE
Jeśli reklama to tylko w Media Grafics

Co to jest taping? kiedy go używać ?

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.4.1″][et_pb_row _builder_version=”4.4.1″][et_pb_column _builder_version=”4.4.1″ type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”4.4.1″ hover_enabled=”0″]Taping to jedna z tradycyjnych metod radzenia sobie z bólem oraz kontuzjami. Nie jest to nowe odkrycie, ponieważ jest on znany już od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Technika ta została wynaleziona w Japonii, a jej twórcą jest japoński chiropraktyk, doktor Kenzo Kase.
Polega na przyklejaniu specjalistycznych plastrów sportowych na obolałe i kontuzjowane miejsca. Wspomniane plastry są elastyczne i przepuszczają powietrze, więc ich użytkowanie nie skutkuje żadnym dyskomfortem. Plastry te, wbrew wyobrażeniom osób niezaznajomionych z tematem, nie są nasączone żadnymi substancjami leczniczymi i chemicznymi.
Plastrowanie jest wykorzystywane w fizjoterapii do leczenia bólu oraz urazów, zwłaszcza u sportowców sportów walki . Aby te elastyczne i wodoodporne plastry zadziałały skutecznie, powinny być naklejane w odpowiedni sposób. Inaczej nie osiągniemy pożądanego efektu, a nawet możemy wywołać dodatkowy ból.
Taping – przygotowanie skóry i plastrów

Przygotowywanie skóry
Skóra powinna być czysta, nietłusta i sucha. Zatem umyj ją, osusz, a jeśli skóra jest tłusta, przetrzyj ją 45-procentowym alkoholem. Mocno owłosiona skóra powinna zostać wcześniej pozbawiona włosów (ogolona). Najlepiej dzień przed lub przynajmniej kilka godzin przed naklejeniem plastrów, żeby skóra mogła odpocząć.
Odmierzanie i skracanie taśmy
Odmierz odpowiednią długość taśmy zgodnie z opisem danego zastosowania plastrów. Zagnij taśmę w odmierzonym miejscu, ale nie odcinaj jej od razu. Przy kolejnych krokach nie zrywaj jeszcze z taśmy folii ochronnej.
Taśma zazwyczaj jest naklejana z napięciem (a więc w rozciągniętym stanie). Dlatego trzeba ją odpowiednio skrócić:

Jeśli taśma ma być wykorzystywana bez napinania (a więc w nierozciągniętym stanie), możesz obciąć ją od razu na odmierzonej długości.

Jeśli taśma ma być naklejona z wyraźnym napięciem, rozciągasz ją wzdłuż, zanim ją nakleisz, więc logicznie rzecz biorąc potrzebujesz krótszego kawałka do oklejenia odmierzonego odcinka. Odmierzony kawałek taśmy musi zatem przy wyraźnym naciągnięciu zostać skrócony o jedną czwartą. Złóż go na pół i jeszcze raz na pół i odetnij 3/4. W ten sposób uzyskasz potrzebną długość plastra.

Jeśli taśma ma być naklejona z lekkim naciągnięciem, musisz skrócić odmierzony kawałek o ⅛ – a więc podziel ostatnią ćwiartkę jeszcze raz na pół.

Możesz też oczywiście odmierzyć taśmę miarką i obliczyć potrzebną długość. Jednak doświadczenie pokazuje, że opisany sposób jest szybszy i wygodniejszy.

Dokładne ich działanie jest uzależnione od rodzaju zastosowanych plastrów. Można wyróżnić:

Plastry elastyczne do tapingu – używa się ich głównie do łagodzenia dolegliwości bólowych, do usuwania obrzęku oraz polepszenia kondycji mięśni. Często korzysta z nich fizjoterapia.

Plastry nieelastyczne – są używane do stabilizowania stawów. Odciążają wybrane miejsce na ciele i sprawiają, że regeneracja po kontuzji czy nadwyrężeniu stawów lub mięśni następuje szybciej. W ten sposób leczy się na przykład łokieć tenisisty.

Na rynku znaleźć można między innymi taśmy niebieskie, czerwone, czarne, żółte etc. Co jednak istotne, kolory nie wpływają na ich zastosowanie i nie informują o jakimś dodatkowym działaniu.

Taping – zastosowanie

Wiele osób zastanawia się nad tym, co właściwie może wyniknąć z przyklejenia plastrów do bolących mięśni lub stawów. Oto, co daje taping i w jakich sytuacjach ta metoda bywa wykorzystywana:

Ból kolan – taping w ich obrębie usuwa obrzęki oraz wspomaga regenerację mięśni i stawu kolanowego.

Ból kręgosłupa – taping kręgosłupa można polecić osobom odczuwającym bóle, kobietom w ciąży, które mają mocno przeciążony kręgosłup oraz sportowcom i osobom po różnego typu urazach.

Ból stawów – metoda ta może pomóc także stawom poprzez ich odciążenie. Wśród sportowców sporą popularnością cieszy się taping stawu skokowego.

Uszkodzenia mięśni – wpływa na ich szybszą regenerację po kontuzjach i uszkodzeniach.

Łagodzenie obrzęków – pomaga naciągnąć skórę, a tym samym wpływa korzystnie na obieg krwi oraz limfy, co wpływa na szybsze zanikanie obrzęku.

Stabilizacja kończyn – sztywne taśmy kinezjologiczne pomagają stabilizować stawy i kończyny i odciążają je, co pomaga podczas regeneracji i dochodzenia do siebie po urazach.

Warto podkreślić, że taśmy wykorzystywane są często również do leczenia urazów barku, ścięgna Achillesa, a także w celu złagodzenia przeciążeń, jakie wywołał zbyt intensywny trening.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

AI Chatbot Avatar