NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Co to jest kickboxing?

Kickboxing to dyscyplina walki polegająca na zadawaniu przeciwnikowi ciosów pięścią oraz kopnięć. Wywodzi się bezpośrednio z karate. Pierwotnie występował w dwóch odmianach – amerykańskiej opartej jedynie na karate (tzw. full contact karate) oraz japońskiej, która powstała z połączenia karate i boksu tajskiego (Muay Thai). Oba te sporty rozwijane od końca lat 60. dały początek kilku formułom o nieco odrębnych zasadach.Kickboxing jest sportem dynamicznym i bardzo widowiskowym. Do jego zalet należy też – w porównaniu do innych sztuk walki – bardzo duża skuteczność. Zwykle już po kilkumiesięcznym treningu nabywa się umiejętności pozwalające na efektywną samoobronę w przypadku zagrożenia.Nie bez znaczenia jest również aspekt ogólnorozwojowy. Trenowanie kickboxingu bardzo rozwija wytrzymałość oraz siłę mięśni. Umożliwia odstresowanie się, a treningi grupowe czy wyjazdy na zawody dają sposobność poznawania wielu nowych ludzi. Udowodniono również, że ćwiczenie sportów walki wpływa na zwiększenie pewności siebie. Pomaga też rozwinąć konsekwencję w działaniu oraz uczy podejmowania decyzji.Kickboxing – zasadyWprawdzie w 2018 r. organizacja WAKO Kickboxing została oficjalnie przyjęta w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, to jednak miłośnicy tej dyscypliny na oglądanie olimpijskich zmagań będą musieli jeszcze długo poczekać. Kibicom pozostaje oglądanie walk pod patronatem federacji narodowych lub organizacji komercyjnych, np. World Kickboxing Network, Bellator Kickboxing czy Global Fighting Championship.Obecnie zmagania kickboxerskie rozgrywane są w kilku formułach, które zwykle podzielone są na kategorie wagowe. Do najpopularniejszych należą:Full contact – dopuszczalne są wszystkie techniki nożne i bokserskie (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem) zadawane powyżej pasa. Zawodnik podczas rundy musi zadać minimum 8 kopnięć.Low kick – można uderzać wszystkimi technikami bokserskimi i nożnymi poniżej głowy (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem). Dozwolone jest kopanie w udo.K1 – dopuszczalne są wszystkie techniki bokserskie i nożne, dodatkowo można uderzać kolanem (nie wolno łokciem). Ciosy mogą być zadawane na każdą wysokość.Semi contact – walka nastawiona na technikę, czyli szybkość i skuteczność (jest przerywana po każdym trafieniu). Ciosy zadawane są z ograniczoną siłą. Rozgrywki zwykle odbywają się na tatami.Light kick – walka dopuszczająca kopnięcia od uda w górę, ale z ograniczoną siłą.Thai boxing – jest to złagodzona wersja tajskiego boksu. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia pięścią, kolanami, a także walka w klinczu, rzuty i podcięcia. Nie wolno natomiast uderzać łokciem.

Istnieje 1 stopień mistrzowski kickboxingu oznaczony czarnym pasem oraz 10 uczniowskich (numeracja od 10 w dół): biały pas, biały pas z żółtym zakończeniem, żółty pas, żółty pas z pomarańczowym zakończeniem, pomarańczowy pas, zielony pas, niebieski pas, brązowy pas, brązowy pas z niebieskim zakończeniem, brązowy pas, brązowy pas z czarnym zakończeniem.

Kickboxing – trening grupowyNajskuteczniejszą formą trenowania kickboxingu jest zapisanie się do klubu sportowego. Obecnie w większości średnich i dużych miast istnieją tego typu sekcje. Uczniowie pod nadzorem trenera początkowo nabywają umiejętności technicznych – uczą się różnego rodzaju ciosów, obowiązujących zasad oraz trenują wytrzymałościowo. Standardem są sprinty, skakanie na skakance, ćwiczenia na drabince czy wykonywanie pompek. Następnie trenuje się z użyciem worków, gruszek i innego tego typu sprzętu do zadawania ciosów.Po zdobyciu niezbędnych umiejętności teoretycznych, rozgrywane są sparingi. Wyróżniający się zawodnicy po pewnym czasie mogą wziąć udział w amatorskich lub profesjonalnych zawodach.

Kickboxing vs. boks – różniceKickboxing używa technik ręcznych znanych z boksu, czyli uderzeń prostych, sierpowych i hakowych. Dodatkowo wykorzystywane są kopnięcia: frontalne, okrężne, boczne, opadające, hakowe, wysokie itp. W niektórych odmianach możliwe jest także uderzanie kolanem, wykonywanie rzutów i podcięć. W przeciwieństwie do boksu, gdzie można zadawać ciosy wszędzie powyżej pasa, w kickboxingu niektóre formuły dopuszczają atakowanie każdej części ciała lub tylko niektórych (np. z wyłączeniem głowy, pachwin).Walka w boksie klasycznym składa się z 12 rund po 3 minuty (z 1-minutowymi przerwami). Wygrywa zawodnik, który zdobędzie większa liczbę punktów lub znokautuje przeciwnika. Sędzia może również przerwać mecz bez nokautu, jeżeli stwierdzi, że dalsze jego kontynuowanie nie ma sensu – np. zawodnik/zawodnicy nie są w stanie walczyć. Jeżeli chodzi o kickboxing – zasady są dla każdej formuły nieco inne, ale zwykle odbywają się 3 rundy po 2 minuty.