Chamzat Czimajew – czeczeński wilk

Chamzat urodził się 1 maja 1994 w Beno-Jurt . To znakomity szwedzki zawodnik mieszanych sztuk walki wagi półśredniej oraz średniej pochodzenia czeczeńskiego. Trzykrotny mistrz Szwecji w zapasach. Były zawodnik organizacji Brave Combat Federation. Od 2020 walczy dla UFC.
Urodził się w Czeczenii, gdzie w wieku pięciu lat zaczął uprawiać wrestling. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Rosji na poziomie juniorskim. W 2013 roku, gdy miał 18 lat, wyemigrował z matką do Szwecji, dołączając do starszego brata.
Po przeprowadzce do Szwecji trenował w wielu klubach, w tym w BK Athén. Uważany był za jednego z najlepszych zapaśników w stylu wolnym w kraju. Zdobył złoty medal na Mistrzostwach Szwecji w stylu dowolnym w 2016 i 2017 roku z w wadze 86 kilogramów, a w 2018 roku w wadze 92 kilogramów. Zaliczył serię dominujących występów w turnieju, uzyskując ogólny rekord 12-0, w tym trzy szpilki, siedem upadków technicznych i łączny wynik 105 punktów, podczas gdy sam oddał tylko dwa, we wszystkich swoich trzech rozgrywkach. Brał również udział w kilku turniejach judo i czterech walkach sambo.
 
19 listopada 2021 roku w walce wieczoru szwedzkiego Bulldog Fight Night 9 rywalizował z innym zawodnikiem UFC Jackiem Hermanssonem w stylu wolnym. Zwyciężył walkę na punkty. Chimaev ważył około 90 kilogramów, kiedy jego rywal ważył około 88 kilogramów.
Treningi MMA rozpoczął, gdy miał 23 lata. Trenuje w klubie Allstar Training Center w Sztokholmie, wraz z trzykrotnym pretendentem do mistrzostw wagi półciężkiej UFC Alexandrem Gustafssonem, Ilirem Latifi i Rezą Madadi. Gustafsson – jeden z jego głównych partnerów treningowych podczas konferencji prasowej w czerwcu 2019 roku powiedział szwedzkiemu dziennikarzowi, że Czimajew był jednym z najlepszych zawodników, z jakimi kiedykolwiek trenował.
Między wrześniem 2017 a kwietniem 2018 stoczył trzy amatorskie walki MMA. W pierwszej z nich pokonał rywala przez poddanie w drugiej rundzie. Kolejne dwie walki amatorskie zwyciężył kolejno przez poddanie i techniczny nokaut, kończąc karierę amatorską z rekordem 3-0.
 
26 maja 2018 roku przeszedł na zawodowstwo i podczas International Ring Fight Arena 14 zmierzył się przeciwko Gardowi Olve Sagenowi. Wygrał walkę przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. Jego kolejna walka odbyła się 18 sierpnia 2018 roku przeciwko Ole Magnorowi w Fight Club Rush 3. Wygrał przez poddanie pod koniec pierwszej rundy. Następnie pokonał m.in Marco Kisica, Ikrama Aliskerova, Johna Philipsa, Rhysa McKee, Geralda Meerschaerta, oraz Li JingLianga. 
 
 

UDANY ZAWODOWY DEBIUT TOMASZA NIEDŹWIECKIEGO

Brązowy medalista mistrzostw Europy, multimedalista mistrzostw Polski Tomasz Niedźwiecki (1-0) udanie zadebiutował w boksie zawodowym na gali Suzuki Boxing Night 17 w Łomży, pokonując w walce wieczoru Krzysztofa Stawiarskiego (2-4, 2 KO).

Czytaj więcej »