Chamzat Chizarowicz Czimajew urodził się 1 maja 1994 w Beno-Jurt.

Urodził się w Czeczenii, gdzie w wieku pięciu lat zaczął uprawiać zapasy. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Rosji na poziomie juniorskim. W 2013 roku, gdy miał 18 lat, wyemigrował z matką do Szwecji, dołączając do starszego brata.

Po przeprowadzce do Szwecji trenował w wielu klubach, w tym w BK Athén. Uważany był za jednego z najlepszych zapaśników w stylu wolnym w kraju. Zdobył złoty medal na Mistrzostwach Szwecji w stylu dowolnym w 2016 i 2017 roku z w wadze 86 kilogramów, a w 2018 roku w wadze 92 kilogramów. Zaliczył serię dominujących występów w turnieju, uzyskując ogólny rekord 12-0, w tym trzy szpilki, siedem upadków technicznych i łączny wynik 105 punktów, podczas gdy sam oddał tylko dwa, we wszystkich swoich trzech rozgrywkach. Brał również udział w kilku turniejach judo i czterech walkach sambo.

19 listopada 2021 roku w walce wieczoru szwedzkiego Bulldog Fight Night 9 rywalizował z innym zawodnikiem UFC Jackiem Hermanssonem w stylu wolnym. Zwyciężył walkę na punkty[8]. Czimajew ważył około 90 kilogramów, kiedy jego rywal ważył około 88 kilogramów.

Treningi MMA rozpoczął, gdy miał 23 lata. Trenuje w klubie Allstar Training Center w Sztokholmie, wraz z trzykrotnym pretendentem do mistrzostw wagi półciężkiej UFC Alexandrem Gustafssonem, Ilirem Latifi i Rezą Madadi. Gustafsson – jeden z jego głównych partnerów treningowych podczas konferencji prasowej w czerwcu 2019 roku powiedział szwedzkiemu dziennikarzowi, że Czimajew był jednym z najlepszych zawodników, z jakimi kiedykolwiek trenował.

Między wrześniem 2017 a kwietniem 2018 stoczył trzy amatorskie walki MMA. W pierwszej z nich pokonał rywala przez poddanie w drugiej rundzie. Kolejne dwie walki amatorskie zwyciężył kolejno przez poddanie i techniczny nokaut, kończąc karierę amatorską z rekordem 3-0.26 maja 2018 roku przeszedł na zawodowstwo i podczas International Ring Fight Arena 14 zmierzył się przeciwko Gardowi Olve Sagenowi. Wygrał walkę przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. Jego kolejna walka odbyła się 18 sierpnia 2018 roku przeciwko Ole Magnorowi w Fight Club Rush 3. Wygrał przez poddanie pod koniec pierwszej rundy.

Po pierwszych dwóch profesjonalnych walkach w Szwecji, podpisał kontrakt z organizacją Brave Combat Federation na Bliskim Wschodzie. 16 listopada 2018 w debiucie dla nowego pracodawcy miał zmierzyć się przeciwko Benjaminowi Bennettowi, jednak Bennett wycofał się z walki i został zastąpiony przez niepokonanego wówczas Marka Kisiča. Wygrał walkę przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie.Następną walkę stoczył zaledwie miesiąc później, kiedy to 22 grudnia 2018 r. na Brave CF 20 zmierzył się z Sidneyem Wheelerem, zastępując kontuzjowanego Leona Aliu. Wygrał walkę przez techniczny nokaut w 35 sekund od rozpoczęcia pojedynku.

Następnie zadebiutował w wadze półśrednie mierząc się z Ikramem Aliskerowem 19 kwietnia 2019 roku na Brave CF 23. Wygrał walkę przez nokaut po trafieniu podbródkowym w pierwszej rundzie. Występ przyniósł mu nagrodę za najlepszy nokaut wieczoru4 października 2019 r. na Brave CF 27 poddał duszeniem w drugiej rundzie Mzwandila Hlongwa. Oczekiwano, że zmierzy się z Jarrahem Al-Selawe o mistrzostwo BCF w wadze półśredniej 18 kwietnia 2020 r. na Brave CF 37. Walka ta byłaby pierwszym wydarzeniem w rodzinnym mieście Czimajewa w Sztokholmie, w Szwecji. Z powodu pandemii COVID-19 wydarzenie zostało przełożone, a pojedynek został całkowicie odwołany ze względu na podpisanie przez Czimajewa kontraktu z UFC.

Czimajew zebiutował w amerykańskim gigancie w wadze średniej, kiedy to zmierzył się przeciwko Johnowi Phillipsowi, zastępując Duško Todorovića, 16 lipca 2020 roku na UFC na ESPN 13. Wygrał walkę przez poddanie w drugiej rundzie. Po walce został nagrodzony pierwszym bonusem za występ wieczoru. Dziesięć dni po walce z Phillipsem, zmierzył się z debiutującym w UFC Rhysem McKee w wadze półśredniej, 25 lipca 2020 roku na UFC na ESPN 14. Wygrał walkę przez techniczny nokaut w pierwszej rundzie. Zdobył drugi bonus za najlepszy występ wieczoru. To zwycięstwo oznaczało również nowy rekord UFC pod względem najszybszych kolejnych zwycięstw we współczesnej historii organizacji (dziesięć dni), chociaż oficjalny rekord UFC nadal należy do Royce’a Gracie, który odniósł cztery kolejne zwycięstwa w ciągu jednej nocy na UFC.

1 marca 2021 za pośrednictwem instagrama ogłosił, że odchodzi ze sportu z powodu powikłań płucnych spowodowanych przez COVID-19. Później prezydent UFC, Dana White ogłosił, że chęć zakończenia sportowej kariery była spowodowana emocjami po tym, jak podczas sesji treningowej doświadczył wpływu prednizonu na płuca. 30 października 2021 roku na gali UFC 267 powrócił, by zmierzyć się z Chińczykiem, Li Jingliangiem. Wygrał walkę przez techniczne poddanie, dusząc nieprzytomnego Jinglianga zza pleców w pierwszej rundzie. Zwycięstwo przyniosło mu czwarty z rzędu bonus za występ wieczoru. Na UFC 273 w dniu 9 kwietnia 2022 roku stoczył walkę z Gilbertem Burnsem. Po trzech rundach niesamowitej i pełnej zwrotów walki pierwszy raz w karierze zwyciężył przez jednogłośną decyzję. Walka została nagrodzona nagrodą bonusem za walkę wieczoru. Przyniosła mu również pierwsze miejsce w nagrodzie Crypto.com Fan Bonus of the Night.10 września 2022 roku w walce wieczoru gali UFC 279 miał zmierzyć się z Nate Diazem. Podczas ważenia Czimajew przekroczył limit kategorii półśredniej o 3,4 kg. W wyniku braku wagi, został usunięty z walki wieczoru z Diazem, a zamiast tego zmierzył się z Kevinem Hollandem w Co-Main Evencie, w limicie umownym do 81,6 kg. Wygrał walkę przez poddanie w pierwszej rundzie.