Alana McLaughlin została drugą transpłciową kobietą, która zadebiutowała w MMA w Stanach Zjednoczonych. Głos w tej sprawie zabrał gwiazdor KSW Łukasz Jurkowski.

Alana McLaughlin rozpoczęła proces zmiany płci w 2010 roku, po odejściu z amerykańskich sił specjalnych. Zapowiedziała wtedy, że chce być pionierką transpłciowych sportowców w sportach walki.
W debiucie, w eliminacjach Combate Global w Miami, Alana McLaughlin pokonała Celine Provost. W drugiej rundzie wykonała skuteczne duszenie, po czym sędzia przerwał pojedynek.
„Fu***** joke” (z ang. „pier****** żart”) – tak zwycięstwo Alany McLaughlin skomentował na Twitterze Łukasz Jurkowski, gwiazdor federacji KSW. W kolejnym wpisie pokazał Alanę McLaughlin przed i po transformacji, odpowiadając na jeden z komentarzy. „Nie i jeszcze raz nie!” – podkreślił „Juras”.
Alana McLaughlin zaczęła trenować MMA rok temu. Została dopuszczona do walki na Florydzie z uwagi na prawidłowy poziom hormonów. – Znalezienie przeciwniczki było koszmarem. Mam duży szacunek do Provost – stwierdziła transpłciowa zawodniczka dla nypost.com.
– Musimy pracować nad tym, by oglądać więcej transpłciowych sportowców. Czas, by transseksualiści uprawiali sport, żeby to było bardziej unormowane – zaznaczyła Alana McLaughlin dla „Outsports”.
Pierwszą transpłciową zawodniczką, walczącą zawodowo w MMA w Stanach Zjednoczonych, była Fallon Fox. Ta zadebiutowała w 2012 roku.