ADCC to prekursor i największa na świecie organizacja submission fightingu. Organizator prestiżowego turnieju ADCC World Submission Fighting Championships, w którym rywalizują czołowi grapplerzy świata.
Pomysłodawcą stworzenia formuły walki, w której mogliby rywalizować przedstawiciele różnych sportów walki opartych na chwytach był szejk Tahnun ibn Zajid Al Nahajan, syn byłego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Zajida ibn Sultana Al Nahajana. Studiując w USA, był on świadkiem sukcesów Royce?a Gracie w pierwszych edycjach UFC, kiedy to Brazylijczyk wygrywał kolejne pojedynki, stosując jedynie dźwignie i duszenia. Po powrocie do ojczyzny Al-Nahjan, sam trenujący teraz brazylijskie jiu-jitsu, postanowił założyć w swoim rodzinnym Abu Zabi klub sportów walki Abu Dhabi Combat Club, a następnie ufundować zawody o tej samie nazwie, w których rywalizowaliby najlepsi przedstawiciele stylów walki opartych na chwytach. W tym celu opracowane zostały reguły walki submission fightingu. Pierwsza edycja mistrzostw ADCC odbyła się w 1998 roku.
Walka toczy się na macie o wymiarach 9×9 m.

Walki ćwierć- i półfinałowe trwają 10 minut, a finałowa 20 minut. W razie remisu zarządza się 5 minut dogrywki, a gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zwycięzcę ogłaszają sędziowie.

Zwycięstwo można odnieść na trzy sposoby: zmuszając rywala do poddania się, decyzją sędziego lub na punkty.

Punktacja

dosiad (2 pkt.)

wejście za plecy z zahaczeniem obu nóg (3 pkt.)

obejście gardy (3 pkt.)

kolano na brzuchu (2 pkt.)

sprowadzenie do parteru (2 lub 4 pkt.)

przetoczenie (2 lub 4 pkt.)

Dozwolone techniki kończące

wszelkie duszenia (z wyjątkiem uciskania tchawicy)

wszelkie dźwignie na nadgarstek, łokieć, bark, kolano i stopę

Ważniejsze faule

pełny nelson i krucyfiks

wszelkie uderzenia

dźwignie na palce

atakowanie oczu i uszu, zahaczanie palcami o usta

dotykanie okolic krocza

gryzienie, szczypanie, drapanie

chwytanie za odzież rywala

używanie substancji natłuszczających