NAJLEPSZY PORTAL O SZTUKACH WALKI W POLSCE

Adam Wardziński -sylwetki polskich grapplerów

Adam Wardziński, czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu pod wodzą Alana „Finfou” do Nascimento. Powszechnie uważany za jednego z czołowych zawodników wagi ciężkiej swojego pokolenia, Wardziński jest także jednym z pierwszych zawodników z Polski, który zdominował europejskie maty i przebił się do światowej czołówki. Adam urodził się 22 kwietnia 1991 roku w Trzciance, pierwszy kontakt Wardzińskiego ze sportami walki miał miejsce w wieku 14 lat, gdy zaczął trenować aikido. Ze względu na brak skuteczności walki wręcz i rywalizacji między ćwiczącymi, Adam zrezygnował z tej dyscypliny na rzecz brazylijskiego jiu jitsu. Śledząc ten sport za pośrednictwem YouTube, oprócz technicznego aspektu jiu-jitsu, Wardziński aspirował również do rywalizacji i gdy pojawiła się okazja do treningu, Adam od razu z niej skorzystał. 

Wardziński zaczął trenować BJJ jako 18-latek z Karolem Matuszczakiem, czarnym pasem pod Royem Harrisem i Joe Moreirą. Jako niebieski pas Adam zaczął prowadzić niewielką grupę uczniów w Poznaniu, grupa ta rosła z biegiem czasu, doprowadzając Wardzińskiego do połączenia sił z dobrym przyjacielem i docenianym instruktorem – Andrzejem Stolzmannem.Jako brązowy pas Adam poznał Alana do Nascimento, powszechnie znanego jako Finfou. Znany na całym świecie, Finfou nauczał BJJ w Szwecji, która nie była zbyt daleko od Polski. Wardziński zaprosił Brazylijczyka do przyjazdu do Polski na seminarium. Po warsztatach Adam był pod ogromnym wrażeniem umiejętności trenerskich Alana i poprosił go o przyłączenie się do jego stowarzyszenia, trenującego od tej pory pod okiem Finfou.

W październiku 2016 roku Alan Finfou awansował Adama Wardzińskiego na czarny pas, w ceremonii, w której uczestniczył również wielokrotny mistrz świata Marcus „Buchecha” Almeida.

Od 2016 roku Adam konsekwentnie walczył o miano najlepszego zawodnika w Europie i jednego z najlepszych na świecie, zdobywając m.in. mistrzostwo świata IBJJF No-Gi w 2019 roku. Podkreśleniem dominacji na Starym Kontynencie było zdobycie przez Adama mistrzostwa europy IBJJF w 2022r.