43 HISTORYCZNE MEDALE w zapasach 2021

Koniec roku to czas podsumowań. Polskie zapasy mijający rok zamykają 43 medalami zdobytymi przez naszych dzielnych sportowców na turniejach rangi igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata (również tych wojskowych) i Europy w różnych kategoriach wiekowych. W dzisiejszym materiale przyjrzymy się tym, którzy na stałe wpisali się w annały historii polskich zapasów jako zdobywcy historycznych medali.

Magomedmurad Gadzhiev – 05 października br. na norweskich matach wreszcie zrealizował swoje marzenie o zdobyciu tytułu mistrza świata, przechodząc tym samym do historii polskich zapasów, jako pierwszy mistrz świata stylu wolnego. Ten przesympatyczny sportowiec walczący w barwach AKS Piotrków Trybunalski nieprzerwanie od 2015 roku daje nam powody do dumy i radości zdobywając dla naszego kraju medale MŚ i ME. W tym czasie nasz najlepszy wolniak wywalczył 8 krążków MŚ i ME, w tym dwa tytuły mistrza Starego Kontynentu oraz dwa medale mistrzostw świata. Mamy nadzieję, że Murad nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w Paryżu (2024) świętować będzie zdobycie olimpijskiego medalu, czego mu z całego serca życzymy.

Angelina Lysak – W 2021 roku zawodniczka Cement-Gryf Chełm wywalczyła aż trzy medale MŚ i ME. W kwietniu na warszawskich matach chełmianka zdobyła srebrny medal mistrzostw Starego Kontynentu seniorek, by w następnym miesiącu w stolicy Macedonii stanąć na najniższym stopniu podium młodzieżowych mistrzostw Europy. Jednak swój życiowy sukces Angelina odniosła podczas listopadowych MŚ U23. W serbskiej stolicy Polka w imponującym stylu wywalczyła tytuł mistrzowski, zdobywając w całym turnieju aż 34 punkty techniczne, a tracąc zaledwie 3. Tym samym Angelina została pierwszą w historii polskich zapasów młodzieżową mistrzynią świata. Naszej reprezentantce życzymy w 2022 roku powtórzenia tegorocznych osiągnięć.

Szymon Szymonowicz- Kolejny zawodnik Cement-Gryf Chełm i kolejny reprezentant, który swoimi tegorocznymi osiągnięciami na stałe wpisuje się w historię polskich zapasów. A to za sprawą brązowego medalu, który dzielny chełmianin wywalczył na serbskich matach podczas młodzieżowych mistrzostw świata. Dwa tygodnie po belgradzkim sukcesie Szymek ponownie staje na mistrzowskim podium, tym razem podczas światowego czempionatu wojskowych, który rozegrany został w Teheranie. Tam chełmianin przeszedł samego siebie wygrywając m.in. z rosyjskim mistrzem olimpijskim – Dawidem Czekwatadze, zdobywając ostatecznie tytuł wicemistrzowski. Miejmy nadzieję, że Szymek na dobre się odblokował i w kolejnym roku również będzie zbierać medalowe żniwo.

Bartek Nowakowski – Wielka nadzieja polskich zapasów. Ten 15-letni zapaśnik stylu wolnego na co dzień reprezentujący LKS Mazowsze Teresin Zapasy Styl Wolny mijający rok może zaliczyć do bardzo udanych. Pewnie wygrał Puchar Polski kadetów oraz wywalczył złoty medal OOM. Jednak największy sukces odniósł w maju w bułgarskiej stolicy. W Sofii nasz reprezentant jako pierwszy młodzik w historii wolnych zapasów stanął na europejskim podium, zdobywając brązowy medal mistrzostw Starego Kontynentu U-15. Bartkowi życzymy dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że w grupie kadetów walczyć będzie równie skutecznie jak w młodzikach.

Naszym bohaterom serdecznie gratulujemy historycznych wyników i życzymy dalszych sukcesów na europejskich i światowych matach